Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Opactwo w Cluny

Opactwo nad opactwami, czyli benedyktyńskie opactwo św. Piotra i Pawła w Cluny (fr. Abbaye de Saint-Pierre et Saint-Paul de Cluny) to miejsce ważnie nie tylko w historii regionu, ale w historii całego średniowiecznego świata. Stało się ono bowiem kluczowym ośrodkiem intelektualnym i kulturalnym, którego idee promieniowały stąd do całej Europy. 11 września 910 roku ufundował je Wilhelm I Pobożny, zwalniając jednocześnie zakonników z jakichkolwiek zobowiązań wobec władzy królewskiej. Dzięki temu, a także dzięki kilku rezolutnym przywódcom, zależny wyłącznie od papieża ośrodek urósł w siłę, której manifestacją stał się projekt budowy tzw. Cluny III. Ufundowany w 1088 roku przez Hugona I z Semur kościół był największym zabytkiem religijnym w świecie chrześcijańskim. Aż do ukończenia budowy bazyliki św. Piotra w Rzymie, która miała miejsce dopiero w XVII wieku!

Samochodem przez Francję i Szwajcarię – Alpejska przygoda 2

Nie wiadomo dokładnie ile klasztorów należało do kongregacji kluniackiej. Według różnych szacunków liczba ta mogła sięgać nawet 1,5 tys. opactw i przeoratów. Podobnie jest z liczbą braci, których w czasie największej prosperity szacuje się na około 12 tys. Samych mieszkających w Cluny zaś miało być około 350! Niestety już w XII wieku opactwo, osłabione kosztami prac budowlanych Cluny III, musiało stawić czoła narastającym przeciwnościom losu. To właśnie wtedy rozpoczęła się powolna agonia ogromnego aparatu, któremu kres przyniosła Wielka Rewolucja Francuska. Jego centrum w 1798 roku zostało sprzedane jako dobro narodowe, by w 1823 roku pozostały po nim zaledwie fragmenty przepastnego kościoła i część późniejszych zabudowań klasztornych. Pomimo to, rozmach z jakim je wzniesiono po dziś dzień budzi wszelki podziw. Samo opactwo w Cluny jest zaś punktem obowiązkowym na mapie regionu Burgundia-Franche-Comté. Zwłaszcza, że wiele jego świątyń w ten, czy inny sposób doń nawiązuje.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!