Góra św. Michała – Informacje Praktyczne

Góra św. Michała (fr. Mont Saint-Michel) to jedno z najpiękniejszych miejsc na kuli ziemskiej, którego zwiedzanie zależy od widzimisię ciał niebieskich. Szczęśliwie zdarza się to zaledwie dwadzieścia dni w roku, ale zapewne nie byłoby zbyt miło dotrzeć na miejsce i obejść się smakiem. Jeśli więc planujesz podróż do tego cudu architektury, zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem. Dowiesz się co nieco o legendarnych przypływach, które wcale nie są tak legendarne, przygotujesz się na ciemną stronę tego miejsca i oczywiście dobrze zaplanujecie swoją podróż!
Jeśli jesteś miłośnikiem średniowiecznej architektury Francji być może zainteresuje Cię moja książka. To pierwszy polski przewodnik po aż 101 francuskich kościołach wieków średnich. Dzięki niemu odkryjesz kolejne cuda architektury gotyckiej i romańskiej. Poznasz ich historie (a niekiedy także i legendy ✨). W środku ponad 400 stron i ponad 400 zdjęć! Takiej książki jeszcze nie było!

ŚWIĘTA FRANCJA
Fakty i mity o przypływach
Opactwo św. Michała położone jest na granitowej wyspie pływowej, której materiał pochodzi wprost z wnętrza ziemi. Nie jest to jednak wyjątek, bowiem podobną strukturę ma znajdująca się w jej sąsiedztwie wysepka Tombelaine. Formacja skalna pnie się na wysokość 78 metrów nad poziom morza, które dwa razy dziennie praktycznie oplata wyspę, zalewając zatokę 100 milionami metrów sześciennych wody z prędkością 6 km/h. Mitem są więc przypływy o sile galopującego konia, niemniej jednak i tak mogą być one niebezpieczne. Zwłaszcza, że częsty ruch wody wywołuje tu zjawisko ruchomych piasków, więc brodzenie w zatoce podczas przypływu nie jest najlepszym pomysłem.
10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame




Nocleg na Górze świętego Michała
W przypadku, kiedy chcemy zabawić tu dłużej, aby w pełni nacieszyć się tym miejscem, wspaniałym pomysłem będzie nocleg na Górze świętego Michała. Pod kątem turystów przygotowano tu nie tylko restauracje czy liczne sklepy z pamiątkami, ale także hotele w których możemy spędzić niezapomnianą noc. Ze swojej strony gorąco polecam i zachęcam do takich ekscesów w hotelu w którym sam się zatrzymałem: La Vieille Auberge. Oczywiście trzeba liczyć się z kosztem większym niż gdziekolwiek indziej, ale czy może być coś wspanialszego niż noc w takim miejscu? Trzeba wiedzieć, że warto zacząć przygotowania do podróży z odpowiednim wyprzedzeniem. Z pewnością zaowocuje to przystępniejszymi cenami noclegów. Gdyby jednak wspomniany hotel nie przypadł Wam do gustu, warto skorzystać z bogatej bazy noclegowej w miejscowościach na wybrzeżu, na przykład w La Caserne.
Booking.com
Góra św. Michała – Godziny otwarcia
- Opactwo na Górze świętego Michała otwarte jest przez cały rok, oprócz: 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.
- Od 1 września do 30 kwietnia otwarte jest od 9:30 do 18, a
- od 2 maja do 31 sierpnia od 9 do 19.
- Średni czas wizyty szacowany jest od 30 do 90 minut w związku z czym ostatnie wejście możliwe jest na 60 minut przed zamknięciem obiektu.
Opactwo Jumieges – Magiczna Ruina

Nieprzyjemne aspekty
Góra św. Michała przyjmuje co roku około 2,5 miliona turystów, z czego połowa z nich przybywa tu latem. Możemy więc tylko wyobrazić sobie tłok, jaki panuje w przewąskich uliczkach na wyspie. Służby porządkowe ewidentnie nie radzą sobie z opróżnianiem śmietników, co wpływa na niezbyt dobre wrażenia. Poruszająca się masa spoconych ludzi w trzydziestopięciostopniowym upale to niezbyt dobry pomysł na spędzenie wakacji. Dlatego zdecydowanie warto wybrać się tu poza sezonem urlopowym, kiedy tłumy wręcz wylewają się na ulicę.




Mimo ciemnej strony, które zdaje się towarzyszyć wielu, licznie odwiedzanym miejscom, z całą pewnością warto odwiedzić opactwo na Górze. Jego magię da się wyczuć w powietrzu, a magnetyzm sprawi, że wcale nie będziemy chcieli stąd wracać. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co mam na myśli pisząc o magii tego miejsca, sprawdźcie w jakich okolicznościach powstała Góra św. Michała:
Manuskrypty z Góry św. Michała
Wszystkim tym, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat tego miejsca lub po prostu przedłużyć swój wyjazd, polecić można jeszcze jeden dodatkowy punkt: Avranches. W położonym niedaleko od Góry świętego Michała mieście zgromadzono kolekcje niesamowicie cennych manuskryptów, stworzonych przez zamieszkujących opactwo benedyktynów.



Z potężnej, liczącej około 4000 ksiąg biblioteki, do naszych czasów przetrwały zaledwie 203 sztuki. Powstanie aż dwustu z nich datowane jest na okres średniowiecza. Kilka dzieł znalazło swoje miejsce w wielu różnych miastach świata, np. w Nowym Jorku, Sankt Petersburgu, Paryżu, Rouen czy Watykanie. Oczywiście na widok publiczny wystawiona jest ograniczona ilość manuskryptów, aczkolwiek nie ważna jest ilość, a jakość. Owe dzieła bowiem poświadczają wysoki poziom intelektualny, duchowy czy artystyczny mieszkającej tu wspólnoty. Wykonane z największą pieczołowitością, przywołują najwspanialsze czasy tego miejsca. W takich chwilach aż chciałoby się przekląć Gutenberga!
Literatura:
- All the Mont Saint-Michel – praca zbiorowa; wyd. Beaux Arts éditions; 2017.
- https://www.ot-montsaintmichel.com/en/renseignements-pratiques.htm
- http://www.bienvenueaumontsaintmichel.com/en/preparing-your-visit/prices
- https://france3-regions.francetvinfo.fr/normandie/manche/une-famille-secourue-dans-la-baie-du-mont-saint-michel-1034475.html
Miejsce święte, unikatowy zabytek.