Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Vézelay

Chyba najbardziej znanym miejscem w regionie Burgundia-Franche-Comté jest niewielkie miasteczko Vézelay. Już od tysiąca lat cieszy się ono niesłabnącą popularnością wśród pielgrzymów z całej Europy, którzy tłumnie przybywali do relikwii św. Marii Magdaleny. Stąd zaś wyruszali w dalszą podróż do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Wielowiekowe zabudowania Vézelay skoncentrowane są wokół ufortyfikowanego wzgórza nad którym, zwłaszcza jesienią, zdaje się lewitować arcydzieło architektury romańskiej; potężna XII-wieczna bazylika, oddana pod opiekę wspomnianej uczennicy Chrystusa. 

Bazylika w Vezelay – Portal do Raju

Odrestaurowana w XIX wieku przez Eugène Viollet-le-Duc’a budowla w 1979 roku znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie tylko przez wzgląd na nieocenioną wartość dla chrześcijaństwa, gdyż to tutaj początek miała Via Lemovicensis, ale także przez bogactwo romańskich rzeźb tympanonu i kapiteli, które skrywa wewnątrz. Całość przesycona jest mistycyzmem, bo nie dość, że wzgórze na którym leży bazylika nazywane jest wiecznym, to jeszcze jej układ przemyślano w taki sposób, aby w dniu przesilenia letniego promienie słońca utworzyły świetlistą ścieżkę wiodącą wprost do chóru. Niewiele jest miejsc we Francji, gdzie duch średniowiecza jest aż tak namacalny! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!