Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Dijon

Miejscem, które szczególnie zasługuje na uwagę w regionie Burgundia-Franche-Comté jest stolica historycznej Burgundii, czyli Dijon. W świecie słynie ona przede wszystkim z musztardy, ale podkreślić trzeba, że nie tylko żółty sos stanowi o jej wyjątkowości. Dijon leży bowiem w jednym z największych regionów winiarskich we Francji, a jego produktem eksportowym jest wyborne Chardonnay. Trzeba też dodać, że rozwijana przez dwa tysiące lat sieć okolicznych winnic ma aż 60 kilometrów! W 2015 roku natomiast wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Dijon – Musztarda, wino i gotyk musztardowy

Miasto z kolei naszpikowane jest mocą wspaniałych zabytków, spuściźnie czasów Walezjuszy, dzięki którym zyskało przydomek miasta stu dzwonnic. Uliczki jego starówki wypełniają domki z muru pruskiego, przeplatane klasycystycznymi rezydencjami, zza których wyłania się kilka wielowiekowymi świątyń. Najciekawszym ich przedstawicielem jest kościół Najświętszej Marii Panny (fr. L’église Notre-Dame de Dijon), którego fasadę udekorowano ponad pięćdziesięcioma fantastycznymi gargulcami! Interesująca jest również katedra św. Benignusa (fr. Cathédrale Saint-Bénigne de Dijon), w której spoczął ostatni z Piastów kujawskich, Władysław Biały. Poza tym znajduje się tu jedno z najstarszych muzeów we Francji czy pokaźna Studnia Mojżesza (fr. Puits de Moïse).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!