Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Auxerre

Burgundzkie miasto Auxerre to kraina winem i gotykiem usłana. Położenie nad rzeką Yonne już od Wieków Średnich zapewniało mu pozycję ważnego eksportera złocistego trunku, którego smak ceniono tak bardzo, że w 1321 roku zagościło ono na stołach przyjęcia koronacyjnego Karola VI. Uwielbiali go również późniejsi władcy Korony: Ludwik XI czy Ludwik XIV, który chętnie używał go… jako środka na niestrawność. Od tego czasu nieco się zmieniło, a Pinot Gris, Chardonnay czy Aligoté uchodzą dziś za prawdziwe delicje. 

Auxerre – Winem płynące, gotykiem usłane

Wyśmienita kondycja finansowa miasta przełożyła się na zachwycającą architekturę. Jej świecka odmiana jest niczym mapa stylów, bo odnaleźć możemy tu domy z różnych epok. Najważniejszym jej przedstawicielem jest jednak nie dom, a XV-wieczna Brama Zegarowa, jedna z najznamienitszych w kraju. Jasne wydaje się być natomiast, że pałeczkę pierwszeństwa mają świątynie: kościół św. Piotra, katedra św. Szczepana (fr. Cathédrale Saint-Étienne) oraz opactwo św. Germana z Auxerre (fr. Abbaye Saint-Germain). W tym ostatnim znajdują się najstarsze freski we Francji, datowane na wiek IX.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!