Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Nevers

Usytuowane nad Loarą miasto Nevers to kolejny z interesujących punktów na mapie regionu. Być może jego sława nie dorównuje Dijon, ale z pewnością atrakcji tu nie brakuje. Jedną z nich jest okazały pałac książęcy (fr. Palais ducal de Nevers), uważany za jeden z pierwszych zamków w Dolinie Loary.* Wzniesiony w 1464 roku przez Jeana de Clamecy budynek pełni dziś min. funkcję ratusza oraz muzeum, gdzie podziwiać można wystawę, dotyczącą historii miasta. Nieopodal niego wznosi się również dawna katedra św. Cyra i Julity (fr. Cathédrale Saint-Cyr-et-Sainte-Julitte de Nevers), charakteryzująca się aż dwoma prezbiteriami. Przez wzgląd na rozległe zniszczenia w trakcie II wojny światowej jej wnętrze jest dość ascetyczne. Jej główną ozdobą jest zespół 130 nowoczesnych witraży, tworzonych przez sześciu artystów przez ponad trzy dekady (1976-2009).

Hauts-de-France: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Najbardziej intrygujące jest jednak Sanktuarium Bernadety Soubirous (fr. Espace Bernadette Soubirous Nevers). XIX-wieczny kompleks jest bowiem miejscem spoczynku resztek doczesnych świętej, która twierdziła, że była świadkiem osiemnastu (!) objawień maryjnych. Miały one miejsce w grocie Massabielle (niedaleko Lourdes), pomiędzy 11 lutego a 16 lipca 1858 roku. Nie to jest jednak najbardziej zaskakujące, a fakt że po śmierci jej ciało nie uległo rozkładowi. Przynajmniej nie przez jakieś pół wieku (1879)… Co prawda, dziś nadal możemy podziwiać ją w szklanym relikwiarzu, ale jedyną widoczną częścią jest woskowa maska, zakrywająca twarz kobiety. To kuriozum może przyćmić resztę miejsc, ale dla otrzeźwienia warto również rzucić okiem na liczne fragmenty średniowiecznych murów miejskich oraz monumentalny most nad Loarą z XVIII wieku.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!