Czarnogóra samochodem – Dzika Piękność

Czarnogóra samochodem brzmi jak całkiem niezły plan. Co prawda, raczej ciężko dojechać tu za jednym zamachem, ale pomimo tego – warto. Zdecydowanie warto! Górskie pejzaże tego kraju onieśmielają bowiem swą potęgą, a lazurowa woda u ich podnóży koi wszelkie troski. To wszechobecne piękno w połączeniu z urokliwymi miasteczkami z kolei owocuje we wspaniały, wakacyjny miks. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Oto więc 15-dniowy plan podróży, który zawiera większość kluczowych punktów turystycznych Czarnogóry. Zgodnie z profilem tej strony największy nacisk położony został na zabytki, choć nie zabraknie w nim czasu na korzystanie także z innych wspaniałości tego kraju.

Czarnogóra samochodem – Gotowy plan podróży

  • Kalendarium: 11.08.2023 – 27.08.2023
  • Kilometraż: +/- 6000
  • Powóz: Mazda 3 Hatchback
  • Noclegi: Pokój 2 os.: 876 EUR
  • Intensywność: Średnia

Czas na podróż 

Tę podróż zaplanowałem na połowę sierpnia, mając nadzieję że chylący się ku końcowi sezon wakacyjny wymiecie stąd większą część turystów. Nic bardziej mylnego, bo było ich tu w opór. Jest to dość kłopotliwe szczególnie, jeśli chodzi o kwestie komunikacji. Z drugiej jednak strony, jeśli planujesz urlop w miesiącach wakacyjnych, musisz się liczyć ze wszystkimi tego konsekwencjami. Niemniej, dużo lepszym pomysłem pt. „Czarnogóra samochodem” byłby okres od maja do czerwca i zapewne we wrześniu. Temperatura oscylująca poniżej lub lekko powyżej 30 stopni jest chyba nieco bardziej pożądana niż 40-stopniowy skwar. Chociaż jeśli myślisz wyłącznie o plażach, celuj w okres wakacyjny.

Noclegi 

Co do noclegów: im więcej czasu do podróży, tym lepiej dla Twojego portfela. Sam zawsze korzystam z Booking.com i jak dotąd niemal wszystko przebiegało bez żadnych problemów. Z zastrzeżeniem, że chodzi tu wyłącznie o hotele, a nie o prywatne kwatery. Akurat podczas tego wyjazdu zdarzyło się, że w Herceg Novi takowa anulowała nam pobyt, podając jakieś absurdalne wyjaśnienia o overbookingu. Niemiłe doświadczenie, zwłaszcza jeśli jesteś już w miejscu docelowym i czekasz na check-in. 

Zdecydowanie bardziej wolę hotele, wyszukując takie z 24-godzinną recepcją i parkingiem, bo elastyczność w podróżach samochodowych jest najważniejsza. Prywatne kwatery niestety nie są dostępne tak długo, a problemy z pobytem w nich mogą być tematem na książkę. W każdym razie, polecam hotele i zostawiam Ci wyszukiwarkę noclegów poniżej. Nie ma na co czekać z rezerwacją, bo czas to pieniądz.

Booking.com

Cenne info przed wyjazdem

Unia Europejska to wspaniały twór, który na pewno ma swoje wady, ale ma też wiele zalet, których osoby niepodróżujące nigdy nie doświadczą. Do najważniejszych należy Strefa Schengen. Czarnogóra jednak w niej się nie znajduje, więc czeka Cię przeprawa graniczna. Trudno oszacować czas oczekiwania, bo zależy on od ruchu granicznego i ilości ciężarówek czy autobusów znajdujących się przed Tobą, które mogą zablokować go na kilka ładnych godzin.

Samochodem na południe Francji – Podróż w czasach zarazy

Brak członkostwa to również brak Internetu w ramach „polityki uczciwego korzystania”. Aby rozwiązać ten problem, warto przed wyjazdem zapoznać się z pakietami Internetu, jakie oferują operatorzy rodzimych sieci telefonii komórkowej. Inną opcją są karty prepaid, które można kupić już na miejscu. Niestety, albo i stety Internet ułatwia wiele, np. znalezienie konkretnego adresu. A te w Czarnogórze nierzadko pozbawione są jakiejkolwiek logiki…

Wracając jeszcze do Unii, której terytoria chętnie przemierzam wzdłuż i wszerz, jej kolejną zaletą jest jedna waluta. Całe szczęście, to również waluta używana w Czarnogórze, która od lat należy do strefy euro. Dzięki temu nie trzeba kolekcjonować kolejnych bałkańskich banknotów, a i dużo łatwiej odnieść tutejsze ceny do rzeczywistości. Użycie euro w Czarnogórze sprawi, że budżet wyjazdowy pozostanie pod kontrolą.

Autostrady i paliwo w Czarnogórze 

W Czarnogórze nie ma autostrad, więc nie ma problemu z opłatami. Jedyną opłatą jest przejazd za tunel, na drodze wiodącej z Budvy do Podgoricy. Jego koszt to 2,50 EUR na sierpień 2023 roku. Objazd tego odcinka jest zupełnie nieopłacalny, ani czasowo, ani nerwowo. 

W tym miejscu warto dodać, że brak autostrad czy dróg szybkiego ruchu (na wybrzeżu) powoduje niekończące się korki. Natłok turystów i drogi przeprowadzone przez miejscowości nad morzem czy w Zatoce Kotorskiej ciągną się kilometrami i nie ma innego rozwiązania, jak tylko w nich tkwić. Niestety skutecznie zniechęca to do eksplorowania kraju, bo nierzadko odległość 30 kilometrów pokonuje się w ciągu godziny. (Chociaż i tak niechlubny prym w moich prywatnych statystykach wiedzie Albania, gdzie podobny odcinek pokonywałem ponad 2 godziny).

Może i nie byłoby w tym nic sensacyjnego, gdyby nie luźny styl jazdy Czarnogórców. Właściwie odniosłem wrażenie, że jedyną zasadą jest tu brak zasad. Znaki są umowne i na pewno nie dla rodzimych mieszkańców. Najważniejszym celem każdej podróży powinno być bezpieczne dotarcie do celu. Wypada też wspomnieć, że Czarnogórcy uwielbiają wręcz trąbić bez zrozumiałego nam powodu, co tylko potęguje stres na drodze. Poza tym wyprzedanie na trzeciego, wpychanie się tam, gdzie igły nie dałoby się już wcisnąć, to zupełna norma. Może być szokująca, ale im szybciej ją zaakceptujesz, tym łatwiej będzie Ci się poruszać w tym chaosie.

Mikulov – Miasto o zapachu południa

Parkingi tylko w niewielu miejscach są płatne, np. w Kotorze… Jeśli już jakimś cudem uda Ci się zaparkować w centrum. W innym przypadku musisz znaleźć parking gdziekolwiek. Dotyczy to właściwie większości miejsc, a już na pewno tych nad morzem czy zatoką. To kolejne karkołomne zadanie i bardzo zniechęcające do podróżowania po kraju. Gdyby nie piękne widoki i upór, zapewne wielu miejsc bym nigdy nie zobaczył, bo często nie ma to większego sensu. W skrócie: zostawiaj auto możliwie najdalej od centrum i wstawaj wcześnie. Wtedy masz większe szanse wyszarpać dla siebie kawałek cennego miejsca parkingowego. ;)

Ceny paliw w Czarnogórze na sierpień 2023 oscylują w granicach 1,60 EUR za benzynę i 0,65 EUR za autogaz. Polecam tankowanie na stacjach EKO, gdzie w większości można połączyć się z darmowym wi-fi. Niby nic, a jednak czasami bardzo wiele! 

Ceny jedzenia w Czarnogórze

Jeżeli chodzi o przedstawiony tu plan podróży, w odróżnieniu od wielu innych, mamy tu sporo czasu, aby zagospodarować go nie tylko na stanie w korkach czy na granicy, ale także na podróże kulinarne. Ceny w Czarnogórze są przystępne, niższe niż w Chorwacji, co tym bardziej zachęca do spożywania posiłków na mieście. Do 15 EUR można znaleźć całkiem dobre jedzonko w stylu włoskim. Ryby natomiast są tu nieco droższe. Warto jednak podkreślić, że ceny wahają się w zależności od standardu restauracji, ale zwyczajowo to właśnie nad morzem i Zatoką Kotorską będzie jednak najdrożej. W głębi kraju, czyli np. w Cetinje czy Podgoricy można zaszaleć. Za pizzę zapłacimy ok. 7-10 EUR, a za popularny Aperol 5,50-7,50 EUR. W wielu miejscach można płacić kartą, ale nie we wszystkich. Wypada mieć trochę gotówki ze sobą lub zawsze upewnić się, czy karty są akceptowane zanim złożysz jakiekolwiek zamówienie.

Znojmo – W winiarskim sercu Moraw

Podobnie różnice cenowe wyglądają w sklepach, tj. w najbardziej turystycznych miejscach trzeba przygotować się na wydawanie większych kwot. Za mój ulubiony produkt wyjazdowy, czyli Coca Colę, w takowych za 1,5l butelkę zapłacimy ok. 3 EUR, zaś w marketach lub w głębi kraju poniżej 2 EUR. Butelka wody to koszt ok. 0,50 EUR za 1,5l. Zarówno kelnerzy, jak i sprzedawcy bardzo często władają językiem angielskim, więc nie martw się, jeśli nie znasz serbskiego lub czarnogórskiego. W każdym z miejsc, w których byłem menu jest zawsze w języku angielskim.

Inne ważne informacje

Podczas tej podróży zbawienne również może okazać się posiadanie obuwia do pływania. Jeżowce i kamieniste plaże nie zachęcają do dreptania na boso, choć jest taka możliwość. Jeśli rozglądasz się za modnymi plażami, Sveti StefanPloče czy Budva będą znakomitym wyborem. O wiele mniej zatłoczona i bardzo urokliwa jest zaś plaża Trsteno, niedaleko zaproponowanego w planie noclegu. Można wypoczywać tu za darmo, co niestety w wielu miejscach nie jest takie oczywiste. W niektórych wręcz za plażowanie trzeba słono zapłacić. 

10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Ceny wejściówek do zabytków czy atrakcji są raczej drogie. Zobaczenie niezbyt łaskawej do podbicia, a wręcz niebezpiecznej, twierdzy kotorskiej, to koszt 8 EUR. Wstęp na wyspę w Sveti Stefan to absurdalne 25 EUR (!) [ponad 2x więcej niż na Mont Saint-Michel], gdzie cały kompleks to hotel. Zwiedzanie z przewodnikiem polega na przejściu wyspy i obejrzenie jednego z luksusowych pokoi oraz zachęcenie nas do ich wynajęcia na noc lub więcej… Kosmos. Dwugodzinny rejs łódką po Jeziorze Szkoderskim to z kolei koszt 20 EUR za osobę plus 5 EUR za bilet wstępu do parku narodowego. Tańszą wejściówkę udało mi się zdobyć tylko do ruin miasta Stari Bar, za 3 EUR. I tę atrakcję polecam najbardziej. ;) 

Kościoły czy cerkwie są w ogromnej większości zamknięte i ciężko do nich zajrzeć. Wstęp do monastyrów jest darmowy, ale w niektórych nie można robić zdjęć. Trzeba również pamiętać o stosownym ubiorze. Nie można do nich wchodzić z odsłoniętymi kolanami i ramionami. Płatnym wyjątkiem jest katedra w Kotorze, do której wstęp kosztuje 4 EUR. Inne dawne twierdze stoją w większości samopas, a ich ruiny możemy zwiedzać na własną rękę. Oczywiście nie polecam wchodzić do środka, bo nie jest to w żaden sposób bezpieczne, ale oględziny z odpowiedniej odległości zawsze warto uskutecznić. 

Czeski Krumlov – Perła Czech

Na koniec dodam, że nazwy miejscowości na znakach są w większości zapisane alfabetem łacińskim, co było moją wątpliwością podczas pierwszej wizyty w Czarnogórze. To zdecydowanie ułatwia poruszanie się po kraju. Z takim zasobem informacji Twoja podróż powinna być przyjemniejsza, ale jeśli masz jeszcze jakieś pytania, daj znać! Tymczasem srećan put (срећан пут)!

Gdyby jednak przedstawiony tu plan „Czarnogóra samochodem” nie był wystarczający, zawsze możesz zajrzeć na wielką mapę miejsc i dopasować go do własnych potrzeb.

Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!