Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Dole

Do 1674 roku Wolne Hrabstwo Burgundii, czyli Franche-Comté, ze stolicą w Dole podlegało min. Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu. Wraz z przyznaniem jego terenów Królestwu Francji (1678), Ludwik XIV odebrał mu wszelkie przywileje na rzecz Besançon, sprowadzając jego rolę do drugoplanowego miasta. Pomimo to zachował się tu cały wachlarz miejsc, świadczących o wielkim znaczeniu Dole, które skąd inąd, było przecież siedzibą hrabiów leżącej obok Burgundii. Co ciekawe, większość z nich powstała w XVII wieku, a wśród nich wymienić trzeba Hôtel de Froissard  z imponującą fasadą oraz majestatyczny Hôtel-Dieu, będący niegdyś miejskim szpitalem. Wielu turystów przybywa tu również odwiedzić rodzinny dom Ludwika Pasteura, chemika znanego z opracowania metody pasteryzacji (fr. Musée Pasteur / Maison Natale de Pasteur).

Królewski klasztor Brou w Bourg-en-Bresse – W imię miłości

Najważniejszym i najciekawszym zabytkiem jest wszak wspaniała kolegiata Najświętszej Maryi Panny (fr. Collégiale Notre-Dame de Dole). Właściwie wszystkie uliczki tzw. Małej Wenecji wiodą wprost do niej. I nic w tym dziwnego, bo była ona oczkiem w głowie hrabiów, którzy chętnie finansowali kolejne etapy jej budowy. Te natomiast przebiegały dość szybko, bo sam budynek wzniesiono na przestrzeni XVI wieku, w latach 1509-1586. Dzięki temu też budynek zachował jednolity styl. Całość zdominowała 73-metrowa dzwonnica, ale i samo wnętrze robi niemałe wrażenie. Wszystko dzięki potężnym filarom pod którymi znalazły się najstarsze dzieła renesansu w okolicy. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!