Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra w Autun

Sporo jest katedr w regionie, które zasługują na uwagę, ale katedra w Autun (fr. Cathédrale Saint-Lazare d’Autun) wyróżnia się tym, że jest jedną z niewielu romańskich katedr we Francji. Jej XII-wieczny tympanon zaś czyni ją ze wszech miar wyjątkową. Wykonana w I poł. XII wieku scena Sądu Ostatecznego jest bowiem najważniejszą, obok Vézelay, rzeźbą romańską w całej Burgundii. Dziwnie wydłużone i skręcone w dość nienaturalnych pozach figury nie są na pewno majstersztykiem sztuki romańskiej, ale z pewnością to jeden z pierwszych i bardzo ważnych kroków ku przebogatej dekoracji portali gotyku. Zresztą do niego też nawiązuje sama bryła, choć wewnątrz jawi się jako dobry przykład kościoła kluniatów. Tam też skrywa pokaźny zbiór słynnych w świecie romańskich głowic, wykonanych w latach 1130-1135. 

Katedra w Autun – Katedra z przypadku

Co ciekawe, dzisiejsza katedra pełniła niegdyś funkcję kościoła pomocniczego, jako że Autun dysponowało dotąd inną katedrą, pw. św. Łazarza. Zadaniem wzniesionej w XII wieku świątyni było przejęcie coraz gęstszego ruchu pielgrzymów, którzy tłumnie nawiedzali niedalekie Vézelay. Użytkowano ją więc od Wielkiej Nocy do dnia Wszystkich Świętych, przez co zyskała przydomek „katedry letniej”. Niestety u progu XVIII wieku w starej katedrze zawaliło się całe sklepienie nawy głównej, niszcząc ogromną część nieukończonego wciąż jeszcze budynku. W konsekwencji tego w 1786 roku zrównano ją z ziemią, zaś młodszą przebudowano w duchu klasycyzmu. Na szczęście lwią część tych zmian udało się odwrócić w XIX wieku, podczas prac konserwatorskich do których zaangażowano Eugène Violleta-le-Duca. To wtedy odkryto romański tympanon z portalu głównego.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!