Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Hospicjum w Beaune

Hospicjum w Beaune (fr. Hospices de Beaune) to prawdziwa perełka regionu Burgundia-Franche-Comté, bo pod jednym dachem łączy najważniejsze tradycje historyczne dawnej Burgundii: duchową, artystyczną oraz winiarską. Charakteryzujący się wielokolorowymi dachówkami budynek ufundowany został w roku 1443 przez książęcego kanclerza, Nicolasa Robina. Tym gestem chciał on pomóc ubogim z Beaune, którzy zmagali się z nędzą i głodem, wywołanym przez działania Wojny Stuletniej z Anglią. Aż do 1970 roku działała w nim grupa sióstr zakonnych, pomagających właśnie ubogim, ale także chorym oraz sierotom. Dziś w tym miejscu nie prowadzi się już bezpośredniej działalności charytatywnej, ale warto wiedzieć, że Hospices de Beaune posiada winnice o powierzchni prawie 60 hektarów. Pochodzące z niej wina (Pinot Noir i Chardonnay) natomiast sprzedawane na aukcji charytatywnej w trzecią niedzielę listopada.

Grand Est: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Wnętrza dawnego przytułku, z kolei, pełnią funkcję muzeum, w którym zapoznać możemy się z jego historią. Do dyspozycji zwiedzających są wypełnione różnorodnymi artefaktami pomieszczenia z oryginalną Salle des Pauvres. Na jej wyposażenie składają się przede wszystkim dwa rzędy łóżek skrzyniowych z zasłoniętymi kotarami, które w doskonały sposób przybliżają nam panujące tu swego czasu warunki. Co ważne, wśród licznie zgromadzonych tu dziś dzieł sztuki podziwiać można jedno z najwspanialszych malowideł średniowiecza: „Poliptyk Sądu Ostatecznego” (znany również jako „Ołtarz z Beaune”) – autorstwa flamandzkiego malarza, Rogiera van der Weydena

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!