Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Opactwo Fontenay

Burgundia-Franche-Comté to jeszcze jeden z regionów Francji, który poszczycić się może ogromną ilością średniowiecznych kościołów. Ich matką jest bazylika w Vézelay, ale to opactwo Fontenay (fr. Abbaye de Fontenay) zapisało się złotymi zgłoskami na kartach historii. Do dziś bowiem na jego terenie znajduje się jeden z najstarszych budynków przemysłowych Francji. Jest to XII-wieczna kuźnia, przypominająca o istotnej roli jaką odegrali cystersi w postępie technologicznym Wieków Średnich. Na własne oczy zobaczyć można machinę, która zmieniła bieg historii. Zwłaszcza architektury.

10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Warto również wiedzieć, że ufundowane w 1118 roku przez św. Bernard z Clairvaux stało się jednym z pierwszych i najważniejszych ośrodków cystersów w Europie. Dzięki królewskiej protekcji rosło w siłę aż do Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Od upadku uchroniła je rodzina Anyard, która nabyła posiadłość na początku XX wieku. Zwieńczeniem ich trudów, aby doprowadzić to miejsce do stanu z jego najlepszych lat, był wpis Fontenay w 1981 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!