Burgundia-Franche-Comté: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Kościół w Saint-Thibault

Około 55 kilometrów na wschód od Dijon, w drodze do niezwykle urokliwego Semur-en-Auxois, znajduje się jeden z najciekawszych zabytków sakralnych regionu. Jest nim kościół św. Teobalda w Saint-Thibault (fr. Église Saint-Thibault de Saint-Thibault), który tylko cudem przetrwał atak Anglików z 1359 roku. Cudem, bo leżącą wokół dawnego opactwa osadę Fontaine doszczętnie strawił ogień, oszczędzając wyłącznie kamienne zabudowania klasztorne. Ich oś stanowił kościół, słynący w okolicy z relikwii św. Teobalda, które po pożarze otoczono jeszcze większą czcią. Niestety w 1540 roku wybuchł tu kolejny pożar, spowodowany tym razem uderzeniem pioruna, skutkiem czego tutejsi mnisi zmuszeni byli opuścić to miejsce. Skazane na niebyt zabudowania, a w szczególności kościół, ocalono dopiero w połowie XVIII wieku. Znaną nam dziś formę natomiast uzyskał wiek później, za co odpowiedzialny był sam Viollet-le-Duc. 

Katedra w Dijon – Piękno bezpowrotnie utracone

Zgodnie z jego koncepcją usunięto górującą nad bryłą dzwonnicę, ale najwięcej serca włożył on w odrestaurowanie portalu północnego oraz płomienistego chóru, który udekorował wianuszkiem rzygaczy. Jeśli chodzi o portal, zawiera on jeden z najcenniejszych zbiorów XIII-wiecznej rzeźby w obrębie Côte d’Or i poświęcony jest Najświętszej Panience. Uwagę zwracają tu jednak nie tylko wspaniałe figury, ale także XVI-wieczne drzwi, gdzie umieszczono szereg misternie rzeźbionych scen z życia świętego patrona tego kościoła. Chór z kolei wyróżnia się na tle całości swą strzelistością, bo ma aż 27 metrów wysokości, a czterokondygnacyjny podział nadaje mu niewiarygodnej wręcz lekkości. Wnętrze zaś skrywa kilka bezcennych wspaniałości, wobec których miłośnicy sztuki średniowiecznej na pewno nie przejdą obojętnie…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!