fbpx

Zamek Cochem – Romantyczna twierdza nad Mozelą

Zamek Cochem, Niemcy.

Romantyczna bryła twierdzy położonej pośród bezkresnych winnic nad Mozelą zapiera dech w piersiach. Zamek Cochem, choć jego forma uległa wielu przemianom, niezmiennie od XI wieku góruje nad miastem, dopełniając w swym kunszcie baśniową dolinę. U jego wrót zaś stoi strażnik, który swym wyglądem przypomina żabę. Jednak żabą właściwie nie jest.

Majestatyczny dziś zamek Cochem jest zaledwie wspomnieniem po znajdującej się tu w czasach ottońskich twierdzy. Wtedy to jego zwarta zabudowa opierała się na planie okręgu, jednak liczne zmiany na przestrzeni kolejnych stuleci, a szczególnie w późnym średniowieczu, doprowadziły do transformacji zabudowań tak, że koło stało się trójkątem.

Zamek Eltz – Zamek z bajki.

Chociaż po pierwszej bramie do zamku pozostały tylko resztki filarów, to istnieje jeszcze druga brama, rekompensująca nam swym wyglądem braki nieistniejących części. Urokliwa konstrukcja z wieżyczką swój wygląd zawdzięcza oczywiście XIX-wiecznej rekonstrukcji zamku. Zanim jednak dostaniemy się do części w której znajdują się główne zabudowania kompleksu zamkowego, musimy pokonać kolejne bramy wzdłuż murów zewnętrznych za którymi znajdowały się niegdyś między innymi pomieszczenia gospodarcze, Domek Strażnika, Dom dla Gości, Wielka Sala (7×14 metrów kwadratowych) czy Dom Gier.

Zamek Pfalzgrafenstein – Titanic Renu.

W murach wewnętrznych, stanowiących część murów romańskich, najokazalszym budynkiem jest donżon. Jest to najstarszy element zamku, datowanym na wiek XI. Grubość jego ścian w wyższych partiach wynosi 1,8 metra, zaś grubość ścian w partiach niższych to już ponad 3,5 metra! Zdobiąca szczyt mozaika jest naturalnie dziełem romantycznych twórców. Obok donżona nie można nie wspomnieć o tak zwanym Hexenturm, które tworzyło strażnicówkę pomiędzy trzecią i czwartą bramą. Jej wyższa kondygnacja używana była jako pokój łazienny. Co ciekawe, wieża po dziś dzień pokryta jest oryginalnym, kolorowym tynkiem którym pokryty był wówczas cały zamek.

W dobie prosperity zamku, w zachodniej części murów znajdowała się platforma z której patrolowano Mozelę. Z tego właśnie miejsca, za pomocą specjalnego mechanizmu składającego się z łańcucha i kołowrotka blokowano rzekę, aby pobrać należne za dalszą przeprawę myto. Właśnie to stanowiło większą część dochodów włodarzy miasta.

Zamek w Branie i hrabia Drakula.

Jako pierwszy po wejściu do komnat jawi nam się refektarz, czyli neorenesansowa, bogato zdobiona jadalnia. Zdecydowanie uwagę przykuwają tu stylizowane meble oraz kominek o wymiarach 4,5 x 5 metrów, zajmujący całą wschodnią ścianę pomieszczenia. Dębowe segmenty oraz porcelana przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu, a dwugłowy orzeł na suficie symbolizuje potęgę Imperium Germańskiego. Kolejnym jest Pokój Gotycki zarezerwowany w Wiekach  Średnich wyłącznie dla kobiet. Meble znajdujące się w tym pomieszczeniu pochodzą z XVI i XVII wieku. W Pokoju Romańskim prym wiedzie skrzętnie wykonany w Norymberdze, XVI-wieczny piec kaflowy. Piękne panele ścienne przedstawiają nam cztery cnoty kardynalne, dopełniając piękna wnętrza. W komnacie znajduje się również sekretne przejście, aczkolwiek nie wiadomo dokąd może prowadzić. Droga urywa się bowiem po zaledwie pięciu metrach…

Zamek Falkenstein – Kamienny sokół.

Z Pokoju Romańskiego udamy się przez Pokój Przechodni prowadzący do klatki schodowej. Na uwagę w nim zasługuje jeden z wielu zamkowych żyrandoli z meluzyną, mającą za zadanie odstraszać zło wszelakie. Na dole znajduje się Pokój Łowcy, który ozdobiono liczną bronią oraz rzecz jasna trofeami. Wypchane truchła zwierząt pochodzą z różnych zakątków świata, a ich lodowate spojrzenia mogą przyprawić o ciarki. Tuż obok znajduje się Sala Królewska. Warto wspomnieć, że w tym miejscu zachował się oryginalny mechanizm otwierający wrota do niej. Jest to kolejne pomieszczenie urządzone z przepychem, z mieszanką stylu gotyckiego z barokowym i nutką renesansu.

Jeśli wchodząc do zamku zauważyliście rzeźbę żaby dzierżącą tarczę, możecie dostrzec ją również i w tym miejscu. Myśleliście, że to żaba, prawda? Cóż, żaba z tarczą w średniowieczu z pewnością była by hitem. Na tarczy nasza żabcia dzierży symbole Księstwa Palatynatu i Elektoratu Trewiru. Na ścianach sali umieszczono zaś repliki obrazów szkoły Rubensa. Schodząc krótkimi schodkami ze wspaniale ozdobioną balustradą znajdziemy się w Pokoju Zbroi. Z balkonu przynależnego do owego pomieszczenia rozpościera się piękny widok na miasto oraz oczywiście na rzekę, którą kontrolowano również i z tego punktu.

Zamek w Hunedoarze – Esencja średniowiecznej fortecy.

W niemieckojęzycznej części Europy było jakieś 40 tysięcy ufortyfikowanych i pełnych zgiełku zamków, a lokalnym przepychankom o władzę wprost nie było końca. Zamek Cochem był, przyznajmy, łakomym kąskiem, jako że pełnił funkcję punktu poboru cła i też dzięki temu padał od czasu do czasu ofiarą ataków wojsk wszelakich. Była pierwsza niedziela, po Wielkanocy kiedy to zarządca zamku pędził na swym białym rumaku do Faid, aby spotkać swą białogłowę. Po drodze jednak, zupełnie przypadkowo natknął się na wojsko, które zmierzało z planem podbicia twierdzy, jego domu. Wybór pomiędzy wiernością królowi, a białogłową był na tyle jasny, że napaść która miała miejsce następnego ranka zakończyła się totalnym fiaskiem.

***

Zamek Cochem wiedząc o zbliżającym się niebezpieczeństwie tylko czekał, by odprawić najeźdźców z kwitkiem. Wdzięczny władca, za czujność i odwagę dał swoim poddanym wolne od pracy oświadczając, że każdy poniedziałek po Białej Niedzieli (czyli tydzień po Wielkiej Nocy) będzie świętem ku czci mieszkańców zamku i miasta – na wieki. Od tego czasu ludzie w Cochem każdego roku tłumnie udwali się na łąkę zwaną Knipp na której napastnicy przygotowywali swój napad. Dzień spędzano na swawolach i jedzeniu do syta, a młodzi mogli robić to, czego w tę noc dane dwóm kochankom nie było.

Zamek Bad Muskau i Park Mużakowski.

A jeśli chodzi o historię zamku? W jego losy wpisało się tyle nazwisk i tragicznych wydarzeń, że może lepiej o tym nie wspominać. Nie było chyba wojny w której zamek Cochem nie ucierpiał. Burzony, palony, bombardowany – nie miał ani trochę szczęścia którymi szczyciły się inne okoliczne zamki – Pfalzgrafenstein, Eltz czy Marksburg. Punktem zwrotnym wszelkich nieszczęść stał się maj 1689 roku, a zdarzenie to opisał miejski skryba – niejaki Johann Anthon Schwang.

“19 maja 1689 przybył Monsieur de Sexis – Lieutenant de Roy. Ten sam, który wydał rozkaz zniszczenia zamku – o piątej po południu jego trupy skierowały kroki na wzgórze, gdzie miało się to dokonać. Rozpętał się tak straszliwy ogień, że nie można było tego oglądać bez smutku ni łez nie roniąc i czegokolwiek by płomienie nie pochłonęły, kopalnie w dziesięciu czy dwunastu miejscach obróciły zamek w kupę kamieni. Ogień szalał trzy dni bez przerwy, pochłonął wszystko, co stanęło mu na drodze.”

Zamek Marienburg – Małe El Dorado.

Dopiero w 1868 roku niemiecki kupiec Jakob Louis Fred zapragnął odbudować zamek Cochem w stylu nowego gotyku. Nad realizacją projektu zakładającego przywrócenie jego wyglądu z 1576 roku czuwał berliński architekt Hermann Ende, który miał później całe grono następców. Neogotycki budynek ze swymi wieżyczkami i blankami stał się kreacją historyzmu panującego w XIX wieku. Nie tylko z zewnątrz, ale jak już napisałem wcześniej, wewnątrz postawiono na nietuzinkowe rozwiązania mieszając ze sobą style tak, aby wystrój wyglądał na bardziej naturalny, autentyczny. Rekonstrukcja trwająca aż do 1998 pochłonęła ogromne nakłady pieniężne, ale również była ogromnym wyzwaniem ze względu na trudne położenie twierdzy. Dziś kompleks można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, a koszt takiej przyjemności to zaledwie 6 EUR.

Źródła:

 • www.burg-cochem.de
 • The Cochem Castle (Reichsburg on the Mosel) – Gunter Seifert, Wolfgang Lambertz, Art & Work, Peter Engel; 2009 Reichsburg

19 komentarzyZostaw komentarz

 • Mieszkam w Niemczech, ale wycieczki po tym kraju zawsze sobie odpuszczałam. Tyle lat a ja jeszcze nie przywykłam… Ale do tego zamku bardzo mnie ciągnie, w ogóle do tej okolicy. Zaplanowałam już wycieczkę niespodziankę dla Męża i za tydzień ruszamy:) Sądząc po opisach i po zdjęciach jestem pewna, że się nie zawiedziemy.
  Pytanie mam tylko jedno, bo nie umiem znaleźć – czy po Mozeli pływają jakieś statki wycieczkowe? Bo z tego co widziałam tylko motorówki i kajaki. Rzuciło się Panu coś w oczy?

  • Hej Joanna! Super pomysł z takim wypadem, ja polecałbym dorzucić do tego jeszcze zamek Marksburg, który jest całkiem niedaleko no i Eltz – absolutna perła :) Tak, były tam też i wycieczkowce. Sprawdziłem na zdjęciach, bo bardziej w pamięci zapadły mi jednak tankowce. Udanej zabawy Wam życzę!

   • Właśnie zamek Eltz też mi chodził po głowie, teraz jeszcze wspomniałeś Marksburg… Byłoby super zahaczyć o wszystkie trzy jednego dnia i popłynąć Mozelą. Myślę, że to jest do zrobienia, bo faktycznie wszystko niedaleko siebie a dni długie :)
    Dziękuję i pozdrawiam :)

 • Niemieckie zamki mają w sobie coś szczególnego… bardzo fajna fotorelacja, podoba mi się! możesz zdradzić jakiej wtyczki używasz do opisu zdjęć? Podoba mi się ;)

 • Te niemieckie zamki potrafią wyglądać jak z bajki. Wnętrze troche byc moze dla mnie za ciężkie, ale jak bym była jakąś królewną to czemu nie ;)

 • Pozwolę sobie uściślić – Otton I w roku 973 :) W 1047 panował Henryk III Salicki :).
  Ciekawa sprawa z tym nieprzyjemnym epizodem. Kiedy szedłem przez Niemcy, to napotkani przeze mnie ludzie reagowali raczej pozytywnie na wieść o tym, że jestem z Polski. Widać trafiłeś na jakiś buców, co wszędzie się trafia. No, ale wycieczki niemieckich emerytów to osobna sprawa i jakoś nie mam z nimi miłych wspomnień…

  • Oczywiście, masz rację jednak nie chodziło tu o TEGO Ottona :) a o syna hrabiego Palatynatu Lotaryngii – Ezzona, który nazwał swojego syna Ottonem I. Nie chciałem zagłębiać się tu w linie rodów hrabiów, a nie pomyślałem o TYM Ottonie. Jeśli chodzi o Niemców mam całą masę miłych wspomnień etc., jednak takie kwiatki niestety też się zdarzają…

 • Bryła zamku wygląda tak, jakby stworzył ją jakiś szalony artysta. Strasznie zwariowana bryła z masą detali. Choć chyba w tym szaleństwie jest jakiś sens, bo generalnie zamek mi się podoba.
  A sytuacja z Niemcami – cóż, mało przyjemna. Ja bym pewnie zwróciła im uwagę, bo w takich sytuacjach zazwyczaj robię się jeszcze bardziej wygadana niż zwykle i pewnie przypomniałabym sobie parę zdań w języku niemieckim ;)

  • Ja jestem akurat zbyt przyjaźnie nastawiony do ludzi, stwierdziłem że i tak niedługo zawiną się z tego świata więc należy im się trochę wyrozumiałości :) Zamysł piękny, wiele podobnych budowli w oryginale (nie chodzi tylko o zamki) znajduje się na terenie Czech.

 • Z zewnątrz zamek mi się bardzo podoba, ale mrok i powypychane zwierzaki w środku mnie troszkę przerażają. Nie podróżowałam zbytnio po Niemczech, więc nie mam zbyt wielu doświadczeń, ale faktycznie sytuacja z przewodnikiem niezbyt sympatyczna :/ Szkoda tylko, że zdarzyło Ci się już to któryś raz..

  • Wygląd zamku jest iście bajeczny, acz dodam, że jest spora liczba prawdziwych zamków w gotyckim stylu, które biją ten na głowę. Niestety w Niemczech, jak i u nas są stereotypy. Mają setki okropnych kawałów o naszym narodzie i cóż… Na pewno to nastawienie nie wzięło się znikąd, cóż począć. Nie znamy niemieckiego na tyle, żeby zapyskować ale i sam pewnie bym tego nie zrobił. Wolałem nie podkręcać atmosfery, bo czekała nas jeszcze cała godzina razem…

  • Zgadza się, chodzi o hexenTURM czyli wieżę czarownic :) Początkowo nazywano tak wieże w których więziono ludzi uprawiających czarną magię czy mające bezpośrednie powiązanie z czarownikami. Później jednak nadawano te nazwę ot tak, bez większego znaczenia i tak prawdopodobnie jest z tym zamkiem. Nie znalazłem żadnej wzmianki o jakichkolwiek procesach o czary na terenie zamku.

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie wyświetlony. Wymagane pola zostały oznaczone *