10 miast w Niemczech, które pokochacie!

10 miast w Niemczech, które pokochacie!

Nie będzie to kolejna lista 10 miejsc, które musicie zobaczyć, bo prawda jest taka, że nic nie musicie! Każda okazja jest jednak dobra, by poszerzać horyzonty. W myśl tej zasady chciałbym Wam przedstawiać kilka pięknych miast, dalekich od utartego szlaku w kraju naszych wciąż niedocenionych sąsiadów.

Oto 10 miast w Niemczech, które pokochacie!

1. Limburg and der Lahn

Limburg an der Lahn to miasteczko w rejonie Hesja, którego znakiem rozpoznawczym jest imponująca świątynia na wzgórzu. Mieniąca się kolorami wpadającej w pomarańcz czerwieni, ochry i bieli bryła romańskiej katedry św. Jerzego przypomina nam o tym, iż epoka średniowiecza wcale nie była ponura. Ponadto swymi barwami nawiązuje do niezliczonej ilości domków z szachulca u jej podnóży. Rozpościerające się tu stare miasto to istny labirynt, nacechowany kolorowymi elewacjami, głównie XVII i XVIII-wiecznych domków. To wspaniałe miejsce, by usiąść przy lampce wina i cieszyć się życiem!

Kościół w Dietkirchen, nieopodal Limburga.

2. Quedlinburg

Położony w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, na północ od gór Harzu, Quedlinburg to prawdziwy pionier architektury z szachulca! Znajduje się tu aż 1300 domków z sześciu stuleci, które cudem uniknęły wyburzenia w latach 70 XX wieku. Położone na Romańskim Szlaku średniowieczne miasteczko odznacza się wszechobecną, czerwoną dachówką i oczywiście wzgórzem zamkowym z kolegiatą św. Serwacego. Naszpikowana kościołami starówka w 1994 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto Quedlinburg słynie z czarownic latających na miotłach i legendy o olbrzymie zaklętym w kamień.

Kolegiata w Quedlinburgu – Kolebka Ottonów.

3. Erfurt

Miasto mieszczące tu niegdyś 50 ośrodków religijnych, pośród których połowa z nich była kościołami, zdefiniowano jako Rzym północy. Leżące w średniowieczu na Via Regia i szlaku św. Jakuba, serce Turyngii do dziś mocno identyfikujący się z tą epoką ośrodek kulturalny. Jego starówka to nie tylko wspaniała katedra Najświętszej Marii Panny i kościół św. Sewera, ale także miejsce licznych imprez czy happeningów. To także piękna sceneria dla jarmarku bożonarodzeniowego czy dla Petersbergfestu, na którym przedstawiane są inscenizacje historyczne. 10 listopada zaś ma tu miejsce Martimarkt, upamiętniający, mieszkającego w Erfurcie przez pięć lat, Marcina Lutra. Liczne targowiska rzemiosła artystycznego czy warzyw oraz małe winiarnie w gąszczu uroczych uliczek tworzą niepowtarzalnego ducha miasta.

Katedra w Limburgu an der Lahn.

4. Bautzen (Budziszyn)

Zachwycająca panorama Bautzen (pol. Budziszyn) w rejonie Saksonia, widziana już z daleka zachęca do wizyty. Miasto wypełnione zabytkami Wieków Średnich i młodszymi pełne jest wież i pomników, ale nie to stanowi tu o jego wyjątkowości. Jest to polityczne i kulturalne ognisko Serbołużyczan, gdzie mały słowiański naród zatrzymał swoją tożsamość! To właśnie z nimi związane jest największe w Budziszynie święto – coroczna procesja wielkanocnych jeźdźców na której podziwiać można, między wieloma, słynne pisanki. Bliskość polskiej granicy i uwielbienie dla piwa, abstrahując od pięknej starówki sprawiają, że kierunek ten jest niemalże idealny. Względny spokój od czasu do czasu przerywany jest przez Palenie Czarownic, Wyścigi Smoczych Łodzi czy inne imprezy.

Magdeburg – Kolebka niemieckiego romanizmu.

5. Halle an der Saale

Halle an der Saale to miasto w regionie Saksonia-Anhalt, które praktycznie wymknęło się szponom wojennym i do dziś, jako jedno z niewielu dużych miast Niemiec, zachowało swój wyjątkowy charakter. Być może nie spotkamy tu zbyt wielu domków z szachulca, ale za to będziemy mogli podziwiać architekturę wieku XIX i XX. Chlubą miasta jest posiadanie Dysku z Nebry, czyli najstarszego na świecie przedstawienia ciał niebieski, ale to nie jedyny powód do dumy. Stąd wywodzi się także jeden z najwybitniejszych, późnobarokowych kompozytorów – Georg Friedrich Händel. W samym sercu miasta pręży się pomnik twórcy, jako konkurencja dla Rolanda, którego postać symbolizuje autonomię miasta od XIII wieku. Piękna starówka zdominowana jest przez XVI-wieczny kościół Mariacki i Czerwoną wieżę z przełomu wieku XV i XVI. Nie można jednak zapomnieć o zamku Moritzburg czy ruinach zamku arcybiskupów Giebichenstein oraz ukrytej poza zasięgiem wzroku, ogromnej katedrze!

Halle an der Saale – Pięć wież, Händel i ciała niebieskie.

6. Naumburg

Każde wielkie miasto wydało na świat wielkiego człowieka i nie inaczej jest w tym przypadku. Naumburg, położony w regionie Saksonia-Anhalt, kojarzony jest z piękną, wczesnogotycką katedrą oraz przede wszystkim z Friedrichem Nietzsche. Ten jakże kontrowersyjny filozof II połowy XIX wieku mieszkał dokładnie tutaj, przy ulicy Weingarten 18. Jeśli zaś o katedrę św. Piotra i Pawła chodzi, to skrywa ona całą masę unikatowych na skalę światową artefaktów. Na pewno nie tak cenny, ani nie tak piękny, ale niezmiernie ciekawy jest późnogotycki kościół farny św. Wacława, górujący nad rynkiem, pełnym manierystycznych kamieniczek. W granicach miasta znajduje się także klasztor cystersów Schulpforte do którego uczęszczał znany nam już filozof. Jeśli nie straszne są Wam miejsca jak z horroru, tutaj na pewno Wam się spodoba!

Katedra w Hildesheim – Betonowa Dama.

7. Trier (Trewir)

Leżący w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat Trewir jest jednym z najstarszych miast na terenie Niemiec, a jego historia sięga roku 16 p.n.e., kiedy funkcjonowało jako Rzymska osada Augusta Treverorum. Cenne zabytki architektury w 1986 roku wpisane zostały na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, a pośród nich znajdują się: najstarsza w Niemczech, katedra św. Piotra w stylu romańskim, będąca w posiadaniu jednej z najważniejszych relikwii w chrześcijaństwie oraz przylegający do niej gotycki kościół Najświętszej Marii Panny. Oprócz tego na liście figuruje szereg zabytków z czasów rzymskich: most na Mozeli, bazylika Konstantyna, Termy Cesarskie, amfiteatr, kolumna w Igel i ogromna brama miejska Porta Nigra. Choć Trewir to głównie gratka dla fanów antyku, mocnym elementem pośród pozostałości z początków naszej ery jest średniowieczny rynek. Trzeba koniecznie wspomnieć, że w Trewirze urodził się znany filozof, Karl Marx.

Porta Nigra – Czarna Brama w Trewirze.

8. Würzburg

Würzburg to miasto bawarskie nad Menem, które z goła różni się od wszystkich miast tu przedstawionych. Głównie dlatego, że podczas II wojny światowej został zniszczony prawie w całości! A jednak proszę! Jego fantastyczna rekonstrukcja po dzień dzisiejszy zaskakuje! Miasto podzielone mostem podobnym do mostu Karola w Pradze z jednej strony strzeżone jest przez twierdzę Marienberg. Z drugiej natomiast przylega ogromny, barokowy pałac biskupa, który wraz z otaczającymi go ogrodami w 1981 roku zagościł na liście UNESCO. Würzburg to dodatkowo miasto Rieslingiem płynące. Jego okolice usłane są niekończącym się pasmem winnic, których dobrodziejstwa można spijać tu godzinami!

Katedra w Trewirze – W cieniu Świętej Tuniki.

9. Meissen (Miśnia)

Saksonia to region nieprzerwanego pasma niespodzianek, a Meissen (pol. Miśnia) jest na to doskonałym przykładem. Prowincjonale z pozoru miasteczko nad Łabą chełpi się posiadaniem wspaniałego kompleksu architektonicznego, jaki tworzą gotycki zamek Albrechtsburg oraz katedra św. Jana i Donata. Choć dziś życie pełznie tu leniwie, dawniej miasto było prawdziwą kopalnią złota! Białego złota, bowiem Miśnia słynie w świecie z porcelany! W XVIII wieku w miśnieńskim zamku król August II zlokalizował fabrykę tego kruszcu, dzięki któremu miasto rozkwitało niczym kwiat lilii. Miśnia położona jest na 60-kilometrowym szlaku winnym, co ucieszy smakoszy tego trunku. To jednak nie jedyny szlak wokół miasta, ukojenie znajdą tu również rowerzyści i spacerowicze.

Katedra w Meissen (Miśnia, Niemcy).

10. Merseburg

Merseburg to kolejny przedstawiciel regionu Saksonia-Anhalt i jedno z najmniejszych miast na tej liście. Charakterystycznym dla panoramy jest zespół katedralno-zamkowy nad rzeką Saale. W 1002 roku odbył się tu zjazd na którym dokonano zamachu na Bolesława Chrobrego. To nie jedyny epizod z historii, który łączy to zaledwie 30 tysięczne miasteczko z Polską – na przestrzeni wieków było ich całkiem sporo! Senna atmosfera panująca w Merseburgu sprzyja wypoczynkowi mentalnemu, ale to wcale nie znaczy, że nic się tu nie dzieje! Wokół zamku organizowane są imprezy związane z historią średniowieczną czy powszechny już u naszych sąsiadów, jarmark bożonarodzeniowy. Domeną miasta jest jednak przede wszystkim spokój.

Zamek Pfalzgrafenstein – Titanic Renu.

Które z przedstawionych 10 miast w Niemczech najbardziej przypadło Wam do gustu? Być może byliście już w którymś z nich i chcielibyście się podzielić wrażeniami? Nie wahajcie się! Napiszcie o tym w komentarzach. Jako, że lista jest subiektywna, mile widziane są sugestie.

Powiązane wpisy

34 komentarzeZostaw komentarz

 • A mnie najbardziej interesowałby wyluzowany, artystyczny klimat miasta. Słyszałem że taki jest Hamburg. Jakieś opinie w tym temacie, lub propozycje?

  • Wydaje mi się, że tylko Berlin jest w stanie dorównać Hamburgowi, jeśli chodzi o ten artystyczny klimat. Właściwie żadne inne miasta nie przychodzą mi za bardzo do głowy…

 • Jejku, nie znacie Rothenburg ob der Tauber? to najpiękniejsze miasto w Niemczech, Dinkensbuhl tu czas zatrzymał się w średniowieczu, Cochem nad Mozelą, Goslar……

  • Znamy! Właśnie wróciliśmy z Goslaru (tak przy okazji) :P Naszym celem było pokazanie tych mniej znanych miejsc. ;) W Niemczech wspaniałości jest cała masa, więc podobnych list można by stworzyć jeszcze kilka.

 • Mała poprawka do Würzburga
  – Miasto położone w Dolnej Frankonii.
  – Frankonia jak i sam Würzburg znany jest ze szczepu Silvaner, białe bardzo dobre wino

  • Dzięki! :) Upierałbym się przy Bawarii, dlatego, że Dolna Frankonia to okręg administracyjny, a ja posługiwałem się tu nazwami krajów związkowym. Wszak podana przez Ciebie opcja jest o wiele bardziej precyzyjna. O winie nie słyszałem, więc dobrze wiedzieć. Planuję powrót do Wurzburga, więc nie omieszkam spróbować. Pozdrawiam serdecznie, Darek

 • Cudnie, dzięki za podpowiedzi! Ostatnio właśnie pokochaliśmy Niemcy! Brakuje mi jeszcze tylko Akwizgranu. Pozdrawiam.

  • Czyli kolejna porcja śmietanki! Ja bym chętnie Ratyzbonę zobaczył, ale za każdym podejściem coś wypada. Niemniej jednak wkrótce wybieram się do Getyngi, nareszcie.

 • Mnie wyjątkowo oczarowało Worms (Wormacja), jedno z najstarszych miast w Niemczech. Niestety niewiele niemieckich miast miałam okazję zwiedzić, większość widziałam z perspektywy autostrady. Polecam też Hannover, choć osobiście nie przepadam za takimi wielkimi miastami, bardziej ciągnie mnie do niemieckich miasteczek i urokliwych wiosek.

 • Już za sześć tygodni zaczynam wakacje “w NRD” Będzie to trochę podróż sentymentalna, byłam tam w latach 70 tych – Turynie i Saksonia (szlak winny!) . Podzielę się wrażeniami. Co do Twojej “TOP 10” , bardzo inspirujące, także na następną podróż (wychodzi na to,że będzie to Sachsen Anhalt). Wiem, że wybór trudny, ale żeby pominąć Drezno i Weimar?! No nie ! PS. Dla mnie Quedlimburg piękny ale jakoś brak mu duszy.
  Pozdrawiam

  • Podróż w dawnym NRD brzmi genialnie, sam chętnie wybrałbym się w kilka miejsc. :) Jeśli chodzi o ten skromny TOP, bardziej zależało mi na pokazaniu tych mniej znanych miejsc w Niemczech. Podobne listy można robić w nieskończoność. Brałem pod uwagę również Trewir czy Xanten, ale tak jak Pani zauważyła: wybór był trudny. Może więc na następnej liście znajdą się Drezno i Weimar, kto wie… Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu niezapomnianych wrażeń z podróży! Darek

  • Hehe :) I kilka innych miast. Powiem, że Akwizgran był brany pod uwagę, ale ostatecznie wybrałem Limburg an der Lahn. Kiedyś stworzę kolejną listę, bo właściwie takich pięknych miast jest wiele!

 • Erfurt i Budziszyn były dla mnie ogromnym pozytywnym zaskoczeniem! A Miśnia od dawna chodzi za mną, ale coś mi nie po drodze. Coraz bardziej myślę o powrocie do Niemiec w przyszłym roku, a że wiele z tych miast nie znałam, to mi tu kilka podpowiedzi co zobaczyć sprzedałeś :) dzięki!

 • Super! Dla mnie Niemcy to wciąż tylko Berlin (w sensie, że tylko tam byłam), a przy najbliższym powrocie do Europy w lecie chciałabym lepiej poznać kraj sąsiadów i ich małe miasteczka. Zapisane!

 • Uwielbiam cię czytać, jesteś niesamowitym źrodłem inspiracji. Już sobie wybrałam i zapisałam, co w Niemczech chcę zobaczyć. Z wymienionych miejsc byłam tylko w Trewirze i wyjechałam zachwycona.

  • Oh, to miód dla moich uszu. Nic nie wprawia w lepszy nastrój niż czytanie takich pochlebstw :) ! Dzięki! Co do kolejnych kierunków w Niemczech, na pewno będziesz zadowolona.

 • Chyba Saksonia ciągnie mnie najbardziej z całych Niemiec, w których owszem byłam kilka razy, ale tylko przelotem. Nigdy nie miałam okazji pozwiedzać, a Twoja lista 10 miast wydaje się być ciekawa i pewnie tutaj jeszcze zaglądnę, kiedy już będę jechać do Niemiec turystycznie. :) A stawiam na… WÜRZBURG!

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie wyświetlony. Wymagane pola zostały oznaczone *