Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Romański kościół w Inowrocławiu

Wśród perełek, jakie oferuje województwo kujawsko-pomorskie nie mogło zabraknąć również inowrocławskiej „Ruiny”. Zwany w ten sposób kościół Najświętszej Maryi Panny jest dziś bowiem jednym z najważniejszych przykładów romanizmu w naszym kraju. Swymi korzeniami sięga on prawdopodobnie wieku XII, gdy ufundować miał go pierwszy książę kujawski – Leszek Bolesławowic, syn Bolesława IV Kędzierzawego. Pierwsze wzmianki pisane o nim pochodzą jednak dopiero z XIV wieku, w którym to rozbudowano go oraz nadano mu cech gotyckich. Co interesujące, już u schyłku XVI wieku budynek zaczął popadać w ruinę, by wreszcie dwa wieki później zawaliło się sklepienie wraz z częścią murów chóru oraz górnym fragmentem wieży południowej. Odbudowany w duchu baroku kościół w 1834 roku padł ofiarą poważnego pożaru. Tym samym znany nam dziś przydomek przylgnął do niego na dobre.

Ruina – Romański Kościół w Inowrocławiu

Ponowną odbudowę zainicjowano dopiero na początku XX wieku, powierzając ją Juliusowi Kohte. To właśnie jego dość radykalna wizja, inspirowana podobno także siostrzanymi kościołami w Kościelcu czy Kruszwicy, pozwoliła odzyskać jego dawny blask. Dzięki temu dziś oglądać możemy kościół, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest masywna fasada zachodnia, flankowana przez dwie przysadziste wieże z cegły. Część u ich podnóży oraz sam korpus wzniesiono natomiast z ciosów granitu, na których od zachodu i północy umieszczono rzeźby apotropaiczne. Należą do nich intrygujące maski, krzyże oraz fantastyczne zwierzęta, mające strzec tego miejsca przed siłami szatana. Wnętrze kościoła rozświetla z kolei piękna figura Najświętszej Panienki z Dzieciątkiem, datowana na wiek XIV. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!