Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra we Włocławku 

Jak już wspomnieliśmy, kujawsko-pomorskie usłane jest zachwycającymi przykładami architektury Wieków Średnich, a jednym z najlepszych zdaje się być katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku. Znana nam dziś budowla dumnie pręży się nad brzegiem Wisły, choć warto wspomnieć, że jej poprzedniczka (lub poprzedniczki) znajdować miała się jeszcze bliżej rzeki. Po ataku krzyżaków z 1329 roku nadarzyła się jednak sposobność, aby świątynię przenieść. 25 marca 1340 wmurowano kamień węgielny i jeszcze w tym samym stuleciu wzniesiono jej mury obwodowe. Nad sklepieniami oraz wyposażeniem natomiast pracowano zaś przez kilka kolejnych dekad. Uwielbienie dla baroku w XVII wieku przyniosło szereg zmian, odwróconych wszakże w wieku XIX. 

Katedra w Toruniu i legendarny Tuba Dei

Zakończona w 1901 roku regotyzacja zupełnie odmieniła wygląd kościoła – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, nadając mu lekkości i dostojeństwa. Szczególnie widoczne jest to poprzez oblicowanie z cegły klinkierowej w miejsce kamienia ciosowego oraz dzięki wszechobecnej polichromii braci Stanisława i Zdzisława Jasińskich, która w 1902 zwieńczyła wieloletni proces zmian. Ich efektem jest też powstanie monumentalnej Grupy Ukrzyżowania z nawy głównej. Podkreślić jednak trzeba, że poza stosunkowo nowymi elementami wyposażenia podziwiać możemy tu wciąż kilka niezwykle cennych artefaktów wcześniejszych epok. Należą do nich min.: XV-wieczny obraz Wniebowzięcia Marii z Warty czy nagrobek biskupa Piotra z Bnina, dłuta Wita Stwosza z tej samej epoki. Uwagę zwracają również: XV-wieczna figura Najświętszej Panienki z Dzieciątkiem Jezus, XVI-wieczna Ostatnia Wieczerza oraz XVII-wieczne stalle

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!