Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Spuścizna, jaką pozostawili po sobie krzyżacy na terenie naszego kraju jest nieoceniona, a jej najbardziej widocznym przejawem po dziś dzień pozostaje architektura. Któż z nas nie łączy bowiem zakonników bezpośrednio z gotyckimi zamczyskami? Co prawda, zamek w Radzyniu Chełmińskim przetrwał do naszych czasów jako ruina, ale pomimo to rozmach z jakim go wzniesiono potrafi wprowadzić w osłupienie. Ta XIII-wieczna forteca, w czasach swej świetności, należała do największych i najlepiej ufortyfikowanych warowni Państwa Krzyżackiego. Jej potężne umocnienia oraz waleczna załoga niejednokrotnie odpierały wszelkie próby podboju, by ostatecznie, w roku 1628 zdobyli go i zdewastowali Szwedzi.

Zamek w Kwidzynie – Zamek kapituły pomezańskiej

Wskutek oblężenia do użytku nadawało się już tylko skrzydło południowe, w którym w XVIII wieku urządzono mieszkania, a następnie oficyny władz pruskich. Po ich przeniesieniu do miasta w XIX wieku rozpoczęła się rozbiórka monumentalnych murów, które posłużyły jako budulec dla ratusza oraz domostw w mieście. Dzięki protestowi mieszkańców Radzynia w 1837 roku ten jakże niecny proceder zatrzymano i rozpoczęto desperackie działania na rzecz zachowania tego wspaniałego zabytku. Pod koniec XIX stulecia Conrad Steinbach zabezpieczył go w formie trwałej ruiny, choć prace nad udostępnieniem go zwiedzającym trwały jeszcze przez długie dekady…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!