Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Zamek w Golubiu Dobrzyniu

Napomknęliśmy już co nieco o pięknych ruinach krzyżackiego zamku w Radzyniu Chełmińskim, ale jest jeszcze jedna twierdza w regionie, zasługująca na uwagę. Chodzi tu o zamek w Golubiu Dobrzyniu, który pomimo dość skomplikowanej historii miał o wiele więcej szczęścia niż ten drugi. Kiedy wskutek II pokoju toruńskiego w 1466 roku kontrolę nad nim przejęli Polacy, rozpoczęła się jego renesansowa przebudowa. Jej kontynuacją było dostosowanie go do roli pałacu dla królewny Anny Wazówny, który stracił swoje znaczenie wraz z I rozbiorem Polski. Postępującą od tego czasu degradację zatrzymano dopiero na początku XX stulecia. Sam, zainteresowany architekturą zakonu krzyżackiego, cesarz Wilhelm II w 1907 roku sfinansował pierwsze prace zabezpieczające. Plan dźwignięcia zamku z ruin zniweczyła jednak I wojna światowa, a i po II wcale nie było lepiej. 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim – Ponad czasem

Co prawda, obiekt ostatecznie udało się odbudować, ale jego krzyżacka przeszłość wcale w tym nie pomogła. Przez to też ma on więcej cech renesansowych, nawiązując tym samym do epizodycznej w sumie roli siostry króla Zygmunta III Wazy, która dzierżyła go stosunkowo krótko, względem jego wielowiekowej historii. Jakby nie było, dziś stoi on dla zwiedzających otworem. W jego pomieszczeniach zlokalizowano min. restaurację czy hotel. Najciekawszym jest wszak Muzeum Etnograficzne oraz zaaranżowane na nowo sale zamku: refektarz, kapitularz czy dormitoria. Jak łatwo się więc domyślić, przywołują one na myśl zamierzchłe czasy świetności tego miejsca. Być może nie jest to punkt pierwszego wyboru, ale wraz z leżącym u jego podnóży miastem będzie on zdecydowanie barwnym urozmaiceniem każdego wypadu do tej części Polski.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!