Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Kolegiata w Kruszwicy

Kujawsko-pomorskie to jednak nie tylko gotyk, ale i wyśmienity romanizm. Jego najstarszym przedstawicielem w regionie jest kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy, powstała na przełomie XI i XII wieku. Do czasu, gdy około roku 1124 przeniesiono siedzibę diecezji do Włocławka, to właśnie ona piastować miała godność katedry biskupa kruszwickiego. Po najeździe Szwedów dokonano jej przebudowy w stylu barokowym, by po I rozbiorze Polski zamknąć ją na cztery spusty. Dopiero po wizycie w niej Fryderyka Wilhelma IV, 10 czerwca roku 1836, rozpoczęto ratowanie niszczejącego już wówczas budynku. 

Strzelno – Kościół św. Trójcy i NMP

Pierwsze poważne prace przeprowadzono w latach 1856–1859, choć dopiero po II wojnie światowej dawna kolegiata zyskała znaną nam dziś, romańską formę. Wskutek szeroko zakrojonych prac tego okresu odwrócono szereg poważnych zmian z XIX wieku. Co ciekawe, w ich trakcie usunięto min. nadbudowaną o 45 cm posadzkę, pod którą odkryto ślady osadnictwa pradziejowego, a także elementy pierwotnego wystroju. Do dziś z tego okresu zachowała się chrzcielnica w kształcie kielicha z XII wieku oraz romańska kropielnica. Poza tym możemy podziwiać tu XVI-wieczną scenę Ukrzyżowania, obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętego Krzyża z wieku XVII, a także liczne dekoracje późniejszych epok. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!