Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Chełmża 

Nieoczywistym punktem na mapie województwa jest także niewielka Chełmża, leżąca 20 km na północ od Torunia. Dzięki korzystnemu położeniu jej historia sięga paleolitu, ale rumieńców nabrała ona dopiero za czasów zakonników spod znaku czarnego krzyża. Bracia wspomóc mieli misję chrystianizacyjną pruskiego biskupa Chrystiana. Jednakowoż ostatecznie przejęli jego rozległe posiadłości i podzielili wedle własnych potrzeb. W ich efekcie powstała diecezja chełmińska, której pierwszy biskup w 1246 roku osiadł właśnie w Chełmży (wówczas Łoza). Niestety od tego czasu miasto wciągane było we wszystkie możliwe konflikty, przez co jego naturalne walory obronne okazałby się być wkrótce bezskuteczne. Szczególnie w XVIII wieku, gdy liczne przemarsze różnorodnych armii doprowadziły je w końcu do upadku. 

Paczków – Polskie Carcassonne?

Próby dźwignięcia się z popiołów, które poczyniono w XIX wieku, stłumiły obie wojny światowe, sprowadzając miasto do rangi drugorzędnego ośrodka. Niemniej pomimo ogromu niesprzyjających wiatrów po dziś dzień zachowało się tu kilka ciekawych miejsc dla których warto Chełmżę odwiedzić. Szczególnie interesująca jest konkatedra Świętej Trójcy, wznoszona w duchu gotyku już od XIII wieku. W jej wnętrzu podziwiać można wiele niezwykle cennych artefaktów. Wśród nich wymienić trzeba min.: XV-wieczną Grupę Ukrzyżowania, XVI-wieczny Łuk Tęczowy czy XVI-wieczne stalle. W podobnym okresie wzniesiono również kościół św. Mikołaja, który przeszedł kilka istotnych zmian w XIX wieku. Jego wnętrze skrywa natomiast okazały manierystyczny ołtarz główny z Matką Boską Różańcową, flankowany przez figury św. apostołów Piotra i Pawła. Sylwety obu tych świątyń dumnie prężą się nad taflą Jeziora Chełmżyńskiego, ożywiającego klimat tego nieco sennego, acz urokliwego miasta. Dopełnieniem sielanki są liczne zabytki czasów rewolucji przemysłowej.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!