Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Toruń 

Ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek zestawienie bez Torunia, który niewątpliwie zaliczyć trzeba do grona najpiękniejszych miejsc na mapie naszego kraju. Zapewne zawdzięcza to magii wszechobecnej cegły, pozwalającej nam zanurzyć się w świecie jak z bajki. Choć wciąż realnym, bo nadal dotknąć możemy tu chropowatych murów, których wstęgi oplatały niegdysiejszy gród. Ten zaś rozwinął się dzięki protekcji krzyżaków, by rychło stać się liderem handlu dalekosiężnego i wstąpić w szeregi Ligii Hanzeatyckiej. Pod egidą Korony cieszył się on licznymi przywilejami, ale jego architektura, nawet XIX-wieczna, wciąż nawiązywała do czasów jego największej chwały. Bo jak, jeśli nie poprzez architekturę, najlepiej wyrazić potęgę miasta? 

Toruń – Ceglanego gotyku czar

Nie bez powodu przecież toruńska starówka w 1997 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie bowiem w Toruniu oglądać możemy jeden z najbardziej kompletnych obrazów średniowiecznego stylu życia. Jego układ przestrzenny stanowi cenny materiał źródłowy do badań nad historią rozwoju miast w średniowiecznej Europie, a wiele z jego budynków reprezentuje najwyższe osiągnięcia architektury sakralnej, wojskowej i cywilnej tego okresu. Wśród najbardziej charakterystycznych przedstawicieli pierwszej grupy wymienić trzeba gotyckie świątynie: katedrę Świętych Janów oraz kościoły św. Jakuba i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Drugą grupę reprezentuje pokaźny system fortyfikacji z jednym z najstarszych zamków krzyżackich na czele. Architektura cywilna natomiast to największe skupisko, obejmujące liczne kamienice, spichlerze czy okazały gmach ratusza. Niewiele miast w kraju poszczycić się może takimi zbiorami!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!