Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Chełmno

Krzyżacy jednak to nie tylko zamki, ale i miasta, które powstawały najszybciej tam, gdzie osiedlili się oni najwcześniej, czyli na terenie ziemi chełmińskiej. Lokowane 28 grudnia 1233 roku Chełmno jest wszak wyjątkowe, bo stało się wzorcem dla założenia ponad 200 kolejnych miast oraz ponad 1350 wsi! Według tzw. Privilegium Culmense miało być ono „miastem głównym i godniejszym od pozostałych”*, co w XIV wieku spotęgowało przystąpienie do Hanzy. Podobnie jak w przypadku Torunia, rozkwit Chełmna tamtych czasów zaobserwować możemy w architekturze gotyckiej, która obficie udekorowała jego panoramę kościołami, bramami i okazałymi murami miejskimi. Ukoronowaniem prosperity miała być zaś bulla papieża Urbana VI z 9 lutego 1386 roku, gwarantująca zgodę na utworzenie tu uniwersytetu. Z powodów zaostrzającej się sytuacji politycznej jego stworzenie ostatecznie udaremniono. 

Chełmno – Polskie miasto zakochanych

Dziś, choć Chełmno uniwersytetu nie posiada, poszczycić się może aż sześcioma świątyniami, wkomponowanymi w średniowieczny układ urbanistyczny. Najważniejszą z nich jest fara Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, skrywająca legendarny obraz Matki Boskiej Bolesnej Chełmińskiej oraz relikwiarz ze szczątkami św. Walentego. Imponujący jest także kościół św. Piotra i Pawła, który na początku XXI wieku przeszedł gruntowną rewitalizację oraz kościół św. Jakuba Starszego i Mikołaja, którego zły stan techniczny niestety nie pozwala na podziwianie jego wnętrza. Poza tym uwagę w mieście przykuwa urokliwy ratusz, wzniesiony w stylu renesansu oraz potężne mury miejskie, przywołujące jego średniowieczny splendor. Miłośnicy tej epoki będą wniebowzięci!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!