Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Bydgoszcz

Bydgoszcz to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, a także jego stolica. Jak przystało na ośrodek o wielowiekowych tradycjach, zachowało się tu całkiem sporo wysokiej klasy zabytków. I to pomimo przeprowadzonej w XIX wieku przez Prusaków asanacji, która przyniosła zniszczenie wielu z nich. Trzeba jednak podkreślić, że towarzysząca jej rozbudowa oraz odbudowa po II wojnie światowej zmieniły oblicze sfatygowanej wszelkimi klęskami XVII i XVIII wieku Bydgoszczy niemal nie do poznania. Wśród najwspanialszych świadków dziejów miasta zachowały się trzy gotyckie świątynie z katedrą św. Marcina i Mikołaja na czele. Wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku budowla charakteryzuje się bardzo kolorowym wnętrzem, w którym króluje XV-wieczna Madonna z Różą.

Lidzbark Warmiński – Gród Mężów Znakomitych

Pozostałe dwie świątynie to kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obie z fasadami zachodnimi o wymyślnych szczytach i jednej wieży – od południa. Co jednak ciekawe, to nie budowle sakralne, jak to zwykle bywa, są symbolem miasta, a jego spichlerze (czy też spichrze). Leżąca nad Brdą Bydgoszcz pełniła bowiem ważną rolę w żegludze rzecznej, zawdzięczając rozwój handlowi zbożem i solą. W związku z tym też jej dzielnica portowa usłana była licznymi magazynami, spośród których ostała się zaledwie garstka. Szczególnie interesujące przeznaczono na Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, w sąsiedztwie którego balansuje słynna rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” Jerzego Kędziora. Ponadto na uwagę w Bydgoszczy zasługuje przestronny Stary Rynek; Kanał bydgoski, łączący Odrę z Wisłą oraz bardzo nastrojowa Wyspa Młyńska

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!