Kujawsko-pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Grudziądz

Kolejnym miejscem regionu, wobec którego nie da się przejść obojętnie jest z całą pewnością Grudziądz. Położone na prawym brzegu Wisły miasto powstało w czasach pierwszych Piastów, choć jego znaczny rozwój nastąpił dopiero wraz z przekazaniem ziemi chełmińskiej krzyżakom. I to właśnie z tego okresu zachowało się tu najwięcej zabytków, wartych wszelkiej uwagi. Wśród nich szczególnie wyróżnia się ciąg 26 majestatycznych spichlerzy, które zwrócono w kierunku rzeki. Wzniesiono je w miejscu dawnych murów miejskich na przestrzeni (XIV) XVI-XVIII wieku jako magazyny na zboże, które przy okazji też spełniały funkcje obronne. W XIX wieku część z nich wszak przeznaczono na mieszkania, ale pomimo to nadal tworzą one jeden z najbardziej wyjątkowych zespołów architektonicznych w kraju. 

Reszel. W blasku ostatniego stosu Europy?

Warto jednak dodać, że oprócz mieszkań swoją siedzibę od 2022 roku ma tu Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, skupiające się na historii grudziądzkiego przemysłu związanego ze zbożem oraz budowie nadwiślańskich spichlerzy. Placówka ta funkcjonuje zresztą jako oddział Muzeum im. dra Władysława Łęgi, w którym to bliżej zapoznać możemy się z historią samego miasta i regionu. Miejsce to znajduje się na terenie dawnego klasztoru benedyktynek, sąsiadującego z reprezentacyjnym elementem gotyckich fortyfikacji Grudziądza, czyli Bramą Wodną. Poza nią zachowały się też fragmenty murów obronnych i relikty górującego nad miastem zamku krzyżackiego. Na szczególną uwagę wśród wszystkich tych wspaniałości zasługuje urokliwy rynek, a także barokowy kościół św. Franciszka Ksawerego i gotycka bazylika św. Mikołaja. Rzecz jasna, jest tego jeszcze więcej, ale kameralny klimat Grudziądza sprawia, że odkrywanie jego kolejnych skarbów jest czystą przyjemnością.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!