10 miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć!

10 miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć!

Wrocław od kilku lat nazywany jest miastem krasnali i właściwie nie ma się czemu dziwić. Krasnalomania zawładnęła nim na dobre, sprowadzając tabuny turystów, którzy codziennie zatracają się w poszukiwaniu przyjaznych istotek. Ma to swój urok, jednak szkoda byłoby skupiać całą uwagę wyłącznie na figurkach z brązu. Stolica Dolnego Śląska jest przecież prawdziwą kopalnią zabytków i historii, które czyhają na każdym rogu. W związku z tym sprawdźcie czego nie przegapić podczas Waszego wypadu. Oto 10 miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć! (Naturalnie jest ich o wiele więcej, a te wybrane tu to tylko subiektywna selekcja.)

Rynek

Będąc we Wrocławiu nie można odmówić sobie przyjemności podziwiania jego największego skarbu. Powstały w I poł. XIII wieku rynek to jeden z najpiękniejszych placów w Polsce. Otoczony jest on aż 60 kamienicami, spośród których każda posiada nazwę związaną z jej historią lub architekturą. W jego sercu natomiast znajduje się najpiękniejszy średniowieczny ratusz w Polsce z legendarną Piwnicą Świdnicką w podziemiach. Do rynku przylega także Plac Solny z charakterystycznymi straganami kwiatowymi oraz plac z kościołem św. Elżbiety Węgierskiej i kamieniczkami „Jasiem i Małgosią”. Pod koniec listopada organizowany jest tu jarmark bożonarodzeniowy, dzięki któremu rynek zamienia się w  miejsce jak z baśni.

Kościół św. Elżbiety

Gotycki kościół św. Elżbiety we Wrocławiu, zwany również kościołem garnizonowym, przez wieki szczycił się najwyższą wieżą na Śląsku. Co prawda, jej rozmiary nie są już tak potężne, niemniej jednak jej szczyt wciąż stanowi świetny punkt widokowy z którego przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Śnieżkę! W swej historii kościół służył jako miejsce pochówku patrycjuszy, a od XVI wieku był główną świątynią wrocławskich protestantów. Jak to się stało? Legenda głosi, że radny Heinrich von Rybisch wygrał farę w karty! Na przestrzeni wieków miały tu miejsce liczne tragedie, spośród których największą był pożar z lat 70 XX wieku. Spłonął wówczas największy klejnot miasta – organy Englera, zwane Głosem Śląska.

10 miejsc na Dolnym Śląsku, których mogliście nie znać!

Uniwersytet 

Gmach uniwersytetu to ukoronowanie wielowiekowych starań o utworzenie we Wrocławiu uczelni na miarę najbardziej prestiżowych uniwersytetów Europy. Barokowy budynek w miejscu dawnego zamku Piastów wznieśli jezuici, sprowadzeni tu z woli Leopolda I Habsburga. To właśnie na jego cześć nazwano najbardziej reprezentacyjną z sal – Aulę Leopoldyńską, pokrytą alegorycznymi freskami oraz portretami zasłużonych jezuitów. Warto wiedzieć, że na tutejszej Wieży Matematycznej znajduje się dziś jeden z ważniejszych punktów widokowych w centrum miasta. Do gmachu przylega zaś kościół Najświętszego Serca Jezusowego, będący kwintesencją barokowej sztuki sakralnej.

Bazylika w Krzeszowie – Europejska Perła Baroku.

Kościół św. Marii Magdaleny

Kościół św. Marii Magdaleny to kolejna z najważniejszych świątyń gotyku w stolicy Dolnego Śląska. Trapiona przez nieszczęścia obrosła legendami spośród których najbardziej znana dotyczy łączącego jej wieże mostku. Na tak zwanym Mostku Czarownic mają bowiem pojawiać się dusze panien, straszące młódki, które odrzuciły względy swoich admiratorów. Niemniej jednak to także z tego miejsca rozpościera się emblematyczny widok na wrocławski rynek z ratuszem na pierwszym planie. W południowej części kościoła ulokowany został bogato zdobiony, romański portal ze zniszczonego w XVI wieku opactwa na Ołbinie. Pomimo poważnych zniszczeń II wojny światowej budowla wciąż emanuje dawnym splendorem.

Katedra św. Jana Chrzciciela

Katedra św. Jana Chrzciciela to najważniejsza budowla sakralna, nie tylko Ostrowa Tumskiego, ale i miasta na lewym brzegu Odry. Jest to trzecia z kolei następczyni świątyni romańskiej, która powstała wraz z ustanowieniem we Wrocławiu biskupstwa w roku 1000. Naturalnie wrocławska katedra poddała się wpływom kolejnych epok, jednak nie zakłóciły one jej wysmukłej, gotyckiej sylwetki. Jej wnętrze skrywa dziś min. ocalałą część organów z Hali Stulecia oraz barokowe stalle z kościoła św. Wincentego. U szczytu jej północnej wieży natomiast znajduje się chyba najlepszy punkt widokowy w mieście. 

Wieża Książęca w Siedlęcinie – Średniowieczny Komiks.

Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku

Leżący na wyspie Piasek kościół Najświętszej Marii Panny, jak większość kościołów we Wrocławiu wzniesiony został w duchu gotyku ceglanego. Jego zniszczone podczas II wojny światowej wnętrze zostało ozdobione licznymi artefaktami z całego Śląska, tworzące tu unikatową kolekcję średniowiecznej sztuki sakralnej. W przylegającym do świątyni budynku mieszczą się dziś nieocenionej wartości zbiory biblioteki uniwersyteckiej. Do 1945 roku natomiast w jego podziemiach znajdowała się kwatera Hermanna Niehoffa, ostatniego komendanta Festung Breslau

Muzeum Architektury

Pośród wielu muzeów Wrocławia warto zobaczyć nieoczywiste Muzeum Architektury. Jego zbiory w przyjemny sposób przeprowadzą nas przez zmiany jakie zachodziły na przestrzeni wieków w stolicy Dolnego Śląska. Zapoznamy się tu z architekturą, zarówno sakralną, jak i świecką. Ogromnym plusem jest zaadaptowanie na muzeum XV-wiecznego klasztoru bernardynów, będącego jednym z niewielu takich założeń na Śląsku. Zwłaszcza, że gotycki kompleks skrywa piękny wirydarz, gratkę dla miłośników architektury średniowiecza. (Warto dodać, że choć w Polsce mamy tylko kilka „rajskich ogrodów”, to aż dwa z nich znajdują się we Wrocławiu. Kolejnym, barokowym wirydarzem jest ten przy budynku Ossolineum.)

Mój Wrocław. Zapiski luźne.

Hala Stulecia

Hala Stulecia to jedyny obiekt we Wrocławiu, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystko to za sprawą pionierskiej konstrukcji z betonu, której autorem jest niemiecki architekt, Max Berg. Wzniesiona na podstawie jego projektu konstrukcja nazwą upamiętnia setną rocznicę odezwy Fryderyka Wilhelma III z 1813 roku, który nawoływał do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Ekspresjonistyczna budowla jest częścią większego kompleksu, który dopełnia Pawilon Czterech Kopuł, Iglica oraz klimatyczna Pergola. Obok hali znajduje się pierwsza w Polsce fontanna multimedialna, której letnie pokazy gromadzą całe rzesze widzów. W pobliżu znajduje się również Ogród Japoński oraz najstarszy w Polsce Ogród Zoologiczny

Stary Cmentarz Żydowski 

Stary Cmentarz Żydowski to dość nietuzinkowe miejsce na turystycznej mapie Wrocławia. Na jego obszarze znajduje się około 12 tysięcy nagrobków, tworzących nie tylko ogród pamięci, ale i swoisty zbiór dzieł sztuki. Stylizowane pomniki prezentują wspaniały przekrój poprzez niemal wszystkie style architektoniczne. O wyjątkowości nekropolii świadczą  inskrypcje w języku niemieckim. Jest to ślad po XIX-wiecznym ruchu, zakładającym odrodzenie się społeczności żydowskiej dzięki braterstwu z Niemcami. Odgrodzone wysokim murem miejsce to wbrew pozorom idealny plan na spacer i zadumę o każdej porze roku. Tu czas zdaje się nie istnieć – tylko my i cisza.    

Średniowieczny Wrocław – Syf, kiła i mogiła.

Wrocław Główny

Dworzec kolejowy Wrocław Główny jest prawdopodobnie najpiękniejszym budynkiem Polski w tej kategorii. Neogotycki gmach wzniesiono w II połowie XIX wieku, wzorując się na monumentalnych budowlach Wielkiej Brytanii. Od początku służyć miał on wygodzie podróżnych dla których zaprojektowano liczne udogodnienia, min.: restaurację, sale z budkami telefonicznymi czy choćby cztery ogrzewane poczekalnie. Choć jego przeznaczenie nie uległo zmianie, to ku uciesze najbardziej wymagających podróżnych, w jego górnych częściach utworzono przestrzeń dla wystawy sztuki.

Ząbkowice Śląskie. Frankenstein, historia prawdziwa?

Oczywiście na liście brakuje kilku ważnych miejsc, jak choćby Muzeum Narodowe, Panorama Racławicka czy Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Niemniej jednak pragnę podkreślić, że lista 10 miejsc we Wrocławiu, które warto zobaczyć to subiektywny wybór miejsc spośród całej masy. Ma ona na celu przede wszystkim zachęcenie do odwiedzin Wrocławia. Wierzę bowiem, że stolica Dolnego Śląska spodoba się każdemu.

Lektura:

Powiązane wpisy

9 komentarzyZostaw komentarz

 • O borze liściasty! Tyle kościołów :) Nie wiem, czy bym to przeżyła, unikam ich jak diabeł święconej wody. Ciągną mnie mocniej te całe przestrzenie.

  • Kościołów jak mrówków, wszak mnie zachwyca w nich wyłącznie architektura. Jestem wciąż pełen podziwu dla ludzi Wieków Średnich, którzy w imię wiary potrafili wznosić takie cuda! Niemniej we Wrocku i okolicy znalazłoby się trochę otwartych przestrzeni. :)

 • Bardzo ciekawy wpis. Wrocław jest moim ulubionym miastem w Polsce. Dworzec główny po remoncie, jest naprawdę pięknym miejscem – zwiedzanie zaczyna się już w momencie wjazdu pociągu :) Wieczorem na Ostrowie Tumskim można spotkać latarnika zapalającego gazowe lampy – niezwykle klimatycznie :) Pozdrawiam

  • Dzięki! Wrocław jest jak ogromne muzeum, na każdym kroku można znaleźć coś wspaniałego. Nie dziwota więc, że często pojawia się w ulubionych. ;) I do tego legendarny latarnik, którego widziałem chyba tylko raz w życiu!

 • Spadłeś mi z nieba z tym artykułem. Jadę do polski w lipcu i postanowiłam zatrzymać się na chwilę we Wrocławiu. Byłam tam już lat temu, ale nie udało mi się wszystkiego zobaczyć, bo z dziećmi szukałam krasnali. Teraz mam w planach nadrobienie braków.

 • Fajne miejsce. Byłem we wszystkich z tych miejsc poza cmentarzem. Muszę kiedyś sie tam wybrać :)
  PS. Też tak miałem, że po ponad roku dopiero swoje miasto opisałem :D

  • Tak więc jest powód do powrotu! ;) Ja właściwie aż sam się sobie dziwię, że prawie nic o Wrocławiu nie naskrobałem, bo przecież jest tu wszystko, co kocham!

Dodaj komentarz

Twój email nie zostanie wyświetlony. Wymagane pola zostały oznaczone *