10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Barciany

Powszechnie wiadomo, że pejzaż Warmii i Mazur, oprócz pięknej przyrody, naznaczony jest wielowiekowymi świątyniami z czerwonej cegły. Często też zdarza się, że całości tej sielanki dopełnia zamek – czy to biskupów warmińskich czy też krzyżaków. Nie inaczej jest i w Barcianach, gdzie choć obie te budowle nie leżą w bliskim sąsiedztwie, od wieków świetnie się dopełniają. Wszystko to dzięki niewielkiej osadzie, która rozrosła się wokół XIV-wiecznej siedziby wójta krzyżackiego. Jego zamek przez wieki zmieniał swój wygląd, aby wreszcie po dziś dzień móc dogorywać w rękach prywatnego inwestora.

Zamek w Kwidzynie – Zamek kapituły pomezańskiej

XV-wieczny kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny natomiast miał nieco więcej szczęścia w swej historii. Do dziś bowiem jest on wizytówką miasteczka karczmarzy i rzemieślników, którzy zasiedlili tereny „Wielkiej Puszczy”. Okazałych rozmiarów budowlę charakteryzuje XVIII-wieczna wieża masywu zachodniego oraz wysoki szczyt wschodni z tego samego okresu. Aż do 1945 roku świątynia służyła wspólnocie ewangelików, o czym doskonale świadczy jej wyposażenie. Jego najważniejszym elementem jest XVII-wieczny ołtarz główny, ale uwagę zwraca tu również barokowa ambona czy intrygująca rzeźba anioła z liściem laurowym. Ogromnym plusem tego miejsca jest fakt, że można zobaczyć jego wnętrze. W przeciwieństwie do zamku czy wielu innych kościołów w okolicy. 

Więcej wspaniałych zamków w Polsce odkryjesz dzięki mapie on-line:
Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!