10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Bezławki 

Zaledwie 3,5 kilometra od Świętej Lipki znajduje się kolejny nietuzinkowy skarb Wieków Średnich. Jest nim kościół św. Jana Chrzciciela w Bezławkach, będący głównym punktem dawnego kompleksu osadniczego. Co jednak najciekawsze, XIV-wieczna świątynia pierwotnie była zamkiem krzyżackim przeznaczonym na siedzibę komornika. Jego położenie przy granicy z Warmią podyktowane było głównie ochroną tych terenów przed najazdami Litwinów. Ponadto też zamek pełnił funkcję swoistej bazy wypadowej podczas zbrojnych wypraw na Litwę, a w przypadku niebezpieczeństwa schronienie znaleźć mogła tu miejscowa ludność.**

Warmińsko-mazurskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Pomiędzy jesienią 1402 a początkiem 1404 roku* w Bezławkach urzędował Świdrygiełło, spiskujący tu z krzyżakami brat Władysława Jagiełły. W 1583 roku budowlę zaadaptowano na kościół ewangelickim, co z pewnością pomogło uchronić ją od ruiny. W XVIII wieku z kolei do zachodniej części korpusu dobudowano masywną wieżę oraz zakrystię w części wschodniej. Do lat 70 ubiegłego stulecia obiektem opiekowała się wspólnota ewangelików, których przodkowie znaleźli odpoczynek wieczny wokół swojego kościoła. Aby pamięć o nich nie zginęła, troszczy się dziś Stowarzyszenie Blusztyn, dzięki któremu teren wokół budynku pięknieje z tygodnia na tydzień. Mimo to jednak atmosfera tego miejsca wciąż pozostaje tajemnicza, wręcz magnetyzująca. Wybierając się do Świętej Lipki grzechem byłoby ominąć to miejsce.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!