10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Braniewo 

W związku z tym, że prawa miejskie Braniewo uzyskało już w roku 1254 jest najstarszym miastem Warmii. Co za tym idzie też, aż do kolejnego wieku piastowało ono funkcję stolicy, którą utraciło na rzecz niedaleko położonego Fromborka. Siedzibę biskupów warmińskich przeniesiono stąd natomiast do Lidzbarka Warmińskiego, ale nie przeszkodziło to w szybkim rozwoju miasta. Należące do Hanzy Braniewo z jedynym portem morskim na Warmii zapewniło mu dobrobyt aż do XVII wieku. Wspomnienie bogatego i silnego miasta przepadło niemal bezpowrotnie podczas walk o Braniewo z początku 1945 roku. W wyniku serii bombardowań niemal zmieciono je z powierzchni ziemi.  

Braniewo – W najstarszym mieście Warmii

Pomimo dość „nowoczesnego” wyglądu zachowało się tu jednak kilka wartych uwagi pomników architektury wieków minionych. Najważniejszym spośród nich jest z pewnością dźwignięty z ruin XIV-wieczny kościół św. Katarzyny, który w zamierzeniu być miał katedrą. Ponadto zachowała się tu również XVI-wieczna cerkiew Świętej Trójcy, a także fragment dawnego zamku biskupiego pod postacią XIII-wiecznej Wieży Bramnej. Nie można też nie wspomnieć o pozostałościach murów miejskich z Wieżą Kleszą czy Wieżą Młyna Kieratowego. Dodatkowo na północ od serca miasta sielankowo położony jest XVII-wieczny Kościół Świętego Krzyża. Nie ma tu już, co prawda, typowego rynku, ale podobno władze miasta nie rezygnują z marzenia o jego powrocie. Kto wie, być może wkrótce Braniewo powiększy listę atrakcji. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!