10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Tolkmicko

Pośród nieoczywistej 10 miejsc na Warmii i Mazurach warto wspomnieć również o znajdującym się pomiędzy Elblągiem i Fromborkiem Tolkmicku. Już samo położenie nad Zalewem Wiślanym stanowi spory atut turystyczny, ale jak często w niewielkich miejscowościach tego regionu bywa, to właśnie kościół jest jego największą atrakcją. Być może zastanowicie się, co sprawiło że znalazł się on na tej liście, bo przecież niekoniecznie wyróżnia się on na tle innych. Odpowiedzią jest dostępność – jako jeden z niewielu jest po prostu otwarty. Można do niego wejść, a to nie lada wyczyn. Miłośnicy architektury średniowiecznej na pewno docenią ten fakt.

Zamek w Malborku – Stolica Państwa zakonu krzyżackiego

Poświęcony patronowi rybaków, świętemu Jakubowi Apostołowi kościół w Tolkmicku konsekrowano w 1376 roku. Niestety w wyniku licznych przeciwności losu na przestrzeni wieków utracił on swój pierwotny charakter. Zmianę tę przypieczętowała XIX-wieczna przebudowa, kiedy to zaistniała potrzeba powiększenia świątyni. Ostatecznie obiekt zyskał nawy boczne z transeptem oraz neogotyckie wyposażenie. Poza tym też zachowało się tu kilka wielowiekowych artefaktów, min.: XVIII-wieczny krucyfiks, „krzyż dżumy” z roku 1709 czy choćby rzeźby św. Jana Nepomucena i NMP na kuli ziemskiej z roku 1735. To oczywiście nie wszystko, bo w Tolkmicku podziwiać można również neogotycki kościół Matki Bożej Anielskiej, XVIII-wieczną kaplicę cmentarną czy największy port nad Zalewem Wiślanym. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!