10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Wozławki

Wozławki to niewielka miejscowość przy historycznej granicy Warmii z Natangią, leżąca zaledwie 5 kilometrów od Bisztynka. Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, choć trzeba wiedzieć że na jej terenie znajduje się na przykład aż osiem przydrożnych kapliczek! Niemniej to kościół św. Antoniego Opata jest jej największym skarbem. Schemat XIV-wiecznej budowli salowej z wieżą od zachodu znany nam jest, co prawda, już z innych miejsc w regionie, ale co wyróżnia ją na tle innych, to dobudowana tu w XVIII wieku kaplica św. Brunona. Poza nią bryła kościoła zdaje się być wolna od większych ingerencji późniejszych epok.

Katedra w Kwidzynie – Nad grobem mistrzów potępionych

Nie można tego samego powiedzieć jednak o wnętrzu, które stanowi piękny zbiór barokowej sztuki sakralnej. Jego najważniejszym elementem jest datowany na rok 1725 ołtarz główny, powstały w warsztacie Krzysztofa Peukera z Reszla. W tym samym czasie wykonano również flankujące go ołtarze boczne, ambonę a także obudowę XVII-wiecznej chrzcielnicy. Z kolei najstarszym elementem wystroju jest tu figura św. Anny Samotrzeć z I poł. XVI wieku. Szczególną uwagę w kościele zwraca bogata polichromia, zwłaszcza w barokowej kaplicy, gdzie umieszczono scenę Wniebowstąpienia. Za jej wykonanie odpowiedzialny jest Maciej Meyer z Lidzbarka Warmińskiego – autor dekoracji malarskiej w Świętej Lipce.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!