10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Nowe Miasto Lubawskie

Skoro wywołaliśmy już Świętą Lipkę, to nie można też nie wspomnieć o Nowym Mieście Lubawskim. Tutejsza fara św. Tomasza Apostoła to bowiem prawdziwa eksplozja malowidła ściennego – zarówno średniowiecznego, jak i barokowego. Najstarsze obrazy zlokalizowane są w prezbiterium i sięgają wieku XIV, czyli niemal początków budowy kościoła. Przedstawiono na nich min. postaci Apostołów, Ewangelistów czy Ojców Kościoła w towarzystwie Najświętszej Maryi Panny. Pośród nowszych malowideł w nawie głównej z kolei odnaleźć można sceny oblężenia miasta przez Szwedów z 1628 roku, Chrystusa wręczającego klucze świętemu Piotrowi i wiele innych! Pomiędzy wspaniałymi elementami wyposażenia ruchomego uwagę zwraca zaś barokowy łuk tęczowy oraz płyta nagrobną Kunona von Liebensteina (+1392). 

Katedra w Kamieniu Pomorskim i zaczarowany ogród

Oczywiście ta gotycka świątynia to prawdziwa kopalnia skarbów i należy poświęcić jej dużo więcej czasu. Niemniej trzeba pamiętać też, że Nowe Miasto Lubawskie oferuje znacznie więcej atrakcji. Chociażby dawny kościół ewangelicki z 1912 roku, który wzniesiono w samym centrum rynku. Nie pełni on już funkcji sakralnych, a i jeszcze do niedawna działało w nim kino i restauracja. Ponadto też do naszych czasów przetrwał fragment XIV-wiecznych murów miejskich z dwoma bramami: Lubawską oraz Brodnicką. Warto również wspomnieć, że samo miasto należy do zacnego grona cittàslow, czyli międzynarodowego stowarzyszenia miasteczek o dobrej jakości życia. Oprócz zabytków więc znaleźć tu można ciszę i spokój, których czasami tak bardzo nam potrzeba.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!