10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Sępopol

Już sama nazwa Sępopol brzmi dość intrygująco i zresztą wciąż nie wiadomo do czego tak naprawdę się odnosi. Podobno jest fonetyczną wersją niemieckiej nazwy Schippenbeil, ale gdyby tak naprawdę było, czy nie powinna ona brzmieć Czip-end-Dejl? Być może wizyta w tym niewielkim miasteczku pomoże nam w rozwiązaniu tej zagadki. A jeśli nie, to przynajmniej zobaczymy tu piękny kościół św. Michała Archanioła z XIV wieku, który od 1523 roku aż do końca II wojny światowej służył wspólnocie ewangelików. W wyniku wielu przeciwności losu jego bryłę kilkukrotnie przebudowywano, aby w XIX wieku ostatecznie uzyskała znaną nam dziś formę.

Kościół w Reszlu – Pod rozgwieżdżonym nieboskłonem

Pomimo tego, że Sępopol znajdował się na terenie historycznej Barcji, w swej architekturze mocno nawiązuje do klasycznego przykładu miejskiego kościoła warmińskiego. Jest to więc trójnawowa bazylika z prostokątnym prezbiterium i zamykającą masyw zachodni wieżą. Ta tutaj przywodzi na myśl wieżę reszelskiej fary i podobnie też u jej szczytu istnieje dzisiaj punkt widokowy. Idealnie widać stąd wszak nie tylko miasto u jej podnóży, ale także fragment XIV-wiecznych murów obronnych z Basztą Organistówką, które usytuowane są tuż przy kościele. Wewnątrz zachował się zbiór XVII-wiecznych artefaktów, min. ołtarz główny, malowane balustrady empor czy ambona z wizerunkiem Marcina Lutra. Więcej wszak odkryjecie już na miejscu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!