10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Bartoszyce

Bartoszyce to dość sporych rozmiarów miasto do którego przyciągnąć nas mogą przede wszystkim zabytki gotyku ceglanego. Ich głównymi przedstawicielami są: XIV-wieczna Brama Lidzbarska – świetnie zachowany fragment dawnych murów miejskich, XV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela – o dość zagadkowej przeszłości*** i oczywiście XIV-wieczny kościół św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej. Najbardziej interesujący wydaje się być ten ostatni, bowiem swymi korzeniami sięga prawdopodobnie ponownej lokacji miasta z 1332 roku, którą przeprowadził wielki mistrz krzyżacki Luter z Brunszwiku.

Katedra w Pelplinie – Nowy Doberan

Wznoszoną w dwóch etapach świątynię udało się ukończyć jeszcze w średniowieczu przez co zyskała dość spójny charakter. Choć trzeba wiedzieć, że pierwotnie wzniesiono ją jako pseudobazylikę, a dopiero później przeszła transformację do obecnej, bazylikowej formy. Tym samym też stała się jednym z niewielu przykładów tego typu budowli na terenie Państwa Zakonnego, choć z wnętrzem zdradzającym wpływy architektury Dolnego Śląska. Najcenniejszym elementem jego wyposażenia jest dziś XVI-wieczny krucyfiks z Grupy Ukrzyżowania. Na tym zabytków nie koniec, ale podczas planowania wizyty nie można zapomnieć o tzw. Babach pruskich (Bartkach). Te zapewne średniowieczne kamienne posągi mają być dziełem zamieszkujących dawniej te tereny plemion pruskich. Jest to więc fenomen, którego próżno szukać gdziekolwiek indziej. (Choć na zamku w Olsztynie znajduje się jeszcze jedna baba – z Barcian). 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!