10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Pieniężno

Kolejnym z nieoczywistych punktów na turystycznej mapie Warmii i Mazur jest Pieniężno. Spokojne dziś miasteczko niemal zmieciono z powierzchni ziemi podczas II wojny światowej, czego śladów do dziś nie udało się jeszcze zatrzeć. Mimo to jednak całą zawieruchę przetrwało kilka miejsc dla których warto do Pieniężna zajrzeć. Najważniejszym spośród nich jest kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, którego wysmukła wieża dumnie góruje nad miastem. W swej bryle świątynia przywodzi na myśl znaną nam architekturę regionu, ale trzeba wiedzieć że nie powstała ona w średniowieczu, a dopiero u schyłku wieku XIX. Z tego okresu też pochodzi większość jej wyposażenia.

Katedra we Fromborku – Nadmorska warownia

Zupełnie tuż obok kościoła znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku kapituły warmińskiej z zachowanym jeszcze Domem głównym. Choć z pewnością udałoby się uratować go od całkowitej ruiny, póki co należy on do prywatnego inwestora. Znamiona ruiny niestety nosi również tutejszy ratusz, którego projekt rekonstrukcji z lat 80 i 90 XX wieku ostatecznie zakończył się fiaskiem. W pobliżu ratusza wznosi się z kolei samotna wieża dawnego kościoła ewangelickiego, który choć przetrwał II wojnę światową, rozebrano w latach 60. Panorama tego miasteczka jest wręcz niczym pomnik, przypominający nam o niszczycielskiej sile wojny. Patrząc na nią czuć smutek, ale i nadzieję, bo to chyba jedyne miasto w Polsce, gdzie rynku nie zalano jeszcze w całości betonem. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!