10 miejsc na Warmii i Mazurach, których mogliście nie znać!

Mingajny

Pośród imponujących obiektów sakralnych Warmii zawsze wymienia się Frombork czy Dobre Miasto, ale któż wie że zupełnie niedaleko Ornety znajduje się największa świątynia wiejska w regionie? Jest nią poświęcony świętemu Wawrzyńcowi kościół w Mingajnach. Tak jak większość tutaj, wzniesiono go jeszcze w XIV wieku, ale późniejsze prace konserwacyjne i wreszcie przebudowa z przełomu XIX i XX wieku znacząco wpłynęły na jego obecny wygląd. Od znanego nam schematu warmińskiej świątyni wyróżnia go więc wielkość, ale i przede wszystkim obecność nawy poprzecznej

Reszel. W blasku ostatniego stosu Europy?

Oba jej ramiona, jak i zakończenie prezbiterium zdobią dziś piękne szczyty schodkowe, będące efektowną kreacją ubiegłego stulecia. Zupełnie jak podwyższona wieża masywu zachodniego, sklepienia naw czy nowy porządek okien. W ogólnym rozrachunku jednak całość sprawia wrażenie jakby w takiej właśnie formie trwała tu od wieków. Wnętrze kościoła wypełnia neogotyckie wyposażenie, którego najważniejszym punktem jest XVI-wieczny tryptyk z ołtarza głównego. Oczywiście skarbów jest tu znacznie więcej i to pewnie dlatego niełatwo jest wejść do środka. Mimo wszystko jednak warto spróbować! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!