10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Opactwo w Vendôme

Dzięki posiadaniu niezwykłej relikwii w XIII wieku romański kościół św. Trójcy w opactwie w Vendôme (fr. Abbaye de la Trinité de Vendôme) przebudowano w duchu gotyku. Wszystko po to, aby przybywający tu zewsząd pielgrzymi czcić mogli Świętą Łzę Jezusa. Cenną ciecz w XI wieku przywiózł hrabia Godfryd II Martel, który otrzymał ją od cesarza Konstantynopola. Według legendy Jezus zapłakał nad grobem Łazarza, a jego łzę pochwycił anioł, który wręczył ją Marii z Bretanii (siostrze Łazarza). Wstrzymane podczas Wojny Stuletniej prace wznowiono u schyłku XIV wieku, kiedy to właśnie fasada zachodnia otrzymała płomienistą fasadę. Do Wielkiej Rewolucji Francuskiej kompleksem opiekowali się Mauryści, następnie zaś na ponad wiek opactwo przeszło w ręce wojska. Przez to też kompleks wpisano na listę najważniejszych zabytków Francji dopiero w 1949 roku! 

Samochodem do Francji – Dolina Loary

Najbardziej zachwycającą częścią jest tu oczywiście fasada zachodnia – jeden z najpiękniejszych przykładów flamboyant we Francji. Dzięki licznym zdobieniom i mocno rozbudowanemu systemowi przyporowemu z lasem pinakli przywodzi na myśl fantastyczną bestię. Tuż obok niej leży, odseparowana od reszty kościoła, 80-metrowa wieża wzniesiona w XII wieku. Prawdopodobnie była ona inspiracją dla północnej wieży katedry w Chartres. Pomimo wielowiekowej budowy wnętrze kościoła jest dość harmonijne, niemniej wciąż zachowało się tu sporo rzeźb z pierwotnej świątyni. Największą uwagę przyciągają XVI-wieczne wszak stalle udekorowane groteskowymi stworzeniami oraz scenkami rodzajowymi. W dawnych budynkach opackich umieszczono również muzeum, w którym odnajdziemy znacznie więcej artefaktów z kościoła. To idealne uzupełnienie wizyty w tym miejscu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!