10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Opactwo w Saint-Denis

Jednym z najbardziej znanym kościołów opackich średniowiecznej Europy był kościół w Saint-Denis (fr. Basilique Saint-Denis), dziś podniesiony również do rangi bazyliki oraz katedry. To tutaj bowiem zrodziła się idea gotyku, która zrewolucjonizowała architekturę, promieniując stąd do reszty kontynentu. Ponadto też, opactwo służyło jako miejsce pochówku niemal wszystkich królów Francji, począwszy od Hugo Kapeta (+996). Niemniej już wcześniej spoczęło tu kilku innych władców z dynastii Merowingów czy Karolingów. Przez wzgląd na królewską nekropolię, Wielka Rewolucja Francuska dość mocno odcisnęła tu swoje piętno. Odbudową po paśmie nieszczęść, które zresztą wyniknęły nie tylko na tle rewolucji, zajął się naturalnie Eugène Viollet-le-Duc.

Bazylika Saint Denis – Nekropolia królów Francji

Oprócz wspaniałej architektury najistotniejszy jest tu ogrom wielowiekowych nagrobków. Pośród nich szczególna jest seria epitafiów z XIII wieku wykonanych przez zakon Świętego Ludwika. Monarchów tego okresu przedstawiono w podobny sposób, aby podkreślić ciągłość historii, niezależnie od dynastii rządzącej. Zwieńczeniem tego projektu jest monument Dagoberta I z piaskowca. Do najpiękniejszych zaliczyć trzeba przede wszystkim potężne sarkofagi Ludwika XII i Anny Bretońskiej, Franciszka I i Klaudii Walezjuszki oraz Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!