10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Opactwo w Caen (św. Szczepana)

W średniowiecznym Caen wzniesiono aż dwa kościoły opackie. Bez wątpienia jednak prym wiedzie tu męskie opactwo pod wezwaniem świętego Szczepana (fr. Abbaye Saint-Étienne de Caen; Abbaye aux Hommes). Szczyci się ono bowiem jednym z największych kościołów romańskich we Francji, a jego długość wynosi aż 110 metrów! W 1065 roku ufundował go siódmy książę Normandii – Wilhelm Zdobywca, gdzie zresztą kilka lat później spoczęły jego szczątki doczesne. W związku z tym, że opiekujący się grobem bracia posiadali również wiele relikwii kościół szybko stał się ważnym miejscem pielgrzymek. Dzięki temu też już w XIII wieku wzbogacono go o ambit oraz wieniec kaplic bocznych. W II połowie XV 95-metrowa latarnia omal nie obróciła kościoła w perzynę. Całością kompleksu w kolejnym stuleciu zajęli się Mauryści, a wzniesione przez nich budynki od czasu Wielkiej Rewolucji Francuskiej po dziś dzień pełnią funkcję ratusza.  

Opactwo męskie w Caen (Abbaye aux Hommes)

Tylko cudem opactwo nie doznało większych obrażeń podczas bombardowań z 1944 roku. Pozwoliło to przetrwać wielu cennym zabytkom, pośród których wymienić trzeba choćby romańskie głowice czy barokowe stalle. Do dziś jednak w tym miejscu najważniejszy zdaje się być legendarny książę. Miejsce jego spoczynku oznaczone jest dość skromnym epitafium, niemniej na przestrzeni wieków istniały tu przynajmniej dwa potężne grobowce, które bezpowrotnie zniszczono. Ponadto podczas Wojen Religijnych jego grób sprofanowano i jedne, co zostało tu do dziś to kość biodrowa. Jego duch wszak na pewno jest tu obecny, bo choć historia nie była dla kościoła zbyt łaskawa, wciąż wygląda on jakby dopiero powstał.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!