10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Opactwo w Rouen

Kościół opacki św. Audoena w Rouen (fr. L’abbaye Saint-Ouen de Rouen) jest dziś jednym z niewielu tak dużych kościołów zbudowanych w stylu gotyku promienistego i zachowanych w tak dobrym stanie. Swymi rozmiarami przewyższa nawet samą katedrę w Rouen, co doskonale świadczy o randze tego miejsca w Wiekach Średnich. Początkowo opactwo oddzielone było od miasta murem, jednak kiedy ten runął, w 1318 roku rozpoczęła się tu wielka przebudowa w duchu gotyku. Tu nawet Wojna Stuletnia z Anglią nie opóźniła szczególnie prac, dzięki czemu do czasu Wojen Religijnych udało się zamknąć korpus nawowy. Projekt dwuwieżowego masywu powstał zaś w II połowie XIX wieku, a inspirowany był katedrą w Kolonii.

Opactwo Saint Ouen w Rouen – Promienisty i płomienisty

Najbardziej charakterystycznym elementem kościoła nie jest jednak jego fasada, a 88-metrowa latarnia zwana „Koroną Normandii”. Wewnątrz z kolei, dzięki niemal wszechobecnej pustce, docenić można jego wyjątkowe walory architektoniczne. Dzięki zastosowaniu clerestoriów i przeszklonych tryforiów jego wnętrze wydaje się być zalane światłem. Większość z oryginalnych witraży w kościele szczęśliwie dotrwała do naszych czasów, czego nie można powiedzieć o reszcie wyposażenia ruchomego. Po wypędzeniu stąd benedyktynów w 1790 roku bowiem kościół posłużył jako warsztat do wyrobu broni wobec czego lwią część wyposażenia usunięto. Co ciekawe, jego kolejną funkcją było miejsce spotkań rady miejskiej. Dziś zaś dekonsekrowany kościół służy jako przestrzeń muzealna. [Przez wzgląd na wykryte 26 października 2020 roku zaburzenia w stabilności obiektu, pozostaje on zamknięty do odwołania.]

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!