10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Opactwo na Górze św. Michała

Osadzone na normandzkiej górze Mont Saint-Michel opactwo św. Michała Archanioła (fr. Abbaye du Mont-Saint-Michel) to bodaj najbardziej znane opactwo świata. Pierwsze sanktuarium powstało tu już w 709 roku, ale swój obecny kształt otrzymało dopiero w XIII wieku. Zrealizowany wówczas projekt skupił się na północnych zabudowaniach kompleksu, nie bez powodu nazwanych Cudem (fr. Merveille). Już w XV wieku król Ludwik XII urządził tu więzienie dla wrogów politycznych, niemniej po edykcie w Nantes królowie stracili zainteresowanie tym miejscem. Popadający w ruinę obiekt chcieli uratować Mauryści, wszak za późno było już na ratunek samego kościoła, którego część zachodnią rozebrano. Opłakany stan kompleksu nie zakwalifikował go nawet na listę najważniejszych zabytków Francji i gdyby nie Victor Hugo czy Viollet-le-Duc zwlekano by z tym jeszcze długo.

Mont Saint-Michel – Opactwo na krańcu świata

Już odcinana od lądu pływami góra jest sama w sobie jest czymś absolutnie niesamowitym, a co dopiero jej zabudowania! Pośród średniowiecznych uliczek rozlokowano urokliwe domki z szachulca, które prowadzą wprost do wrót opactwa. W jego sercu leży oczywiście kościół – ukoronowany wspaniałą XIX-wieczną rzeźbą jego patrona. Sam budynek przeszedł wiele w swej historii wobec czego jego wnętrze jawi się dziś dość surowo. Na uwagę zasługuje jednak architektura, zalewającego świątynię światłem, gotyckiego chóru. Ponadto sam Cud robi tu ogromne wrażenie, zwłaszcza w lewitującym kilkadziesiąt metrów nad wodą krużgankiem z pięknym widokiem na bezkresne wody. Tak właśnie wygląda gotyk w całym swoim splendorze!

Dużo więcej o opactwie św. Michała na Mont Saint-Michel znajdziesz tutaj:

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!