10 kościołów warownych w Rumunii

Fenomen ufortyfikowanych kościołów rozwinął się w Transylwanii wraz z jej kolonizacją przez Sasów Siedmiogrodzkich oraz Szeklerów. Często były to jedyne kamienne budowle wokół których powstawały niewielkie społeczności. Oprócz funkcji religijnych pełniły także funkcję obronną, bo to w jej murach mieszkańcy szukali schronienia przed wrogiem.

Siedmiogród – Siedmiu Wspaniałych

Skuteczność takiego rozwiązania zaowocowała powstaniem wielu zbliżonych do siebie architektonicznie obiektów spośród których ogrom przetrwał do naszych czasów. W 1993 roku wpisem na listę UNESCO uhonorowano najważniejszego przedstawiciela budowli tego typu: kościół warowny w Biertanie. Sześć lat później z kolei dołączyło do niego jeszcze sześć, w: Viscri, Valea Viilor, Prejmer, Saschiz, Darjiu oraz w Calnic. Wszystkie te znalazły się też na poniższej liście 10 kościołów warownych w Rumunii, ale poza nimi warto też wspomnieć o innych, które choć piękne, podobnego wpisu nie uzyskały. 

Oto więc przed Wami lista 10 kościołów warownych w Rumunii!

A poza tym, jeśli marzy Wam się podróż do Rumunii, być może poniższa mapa będzie pomocna podczas planowania podróży:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

    1. Polecam Rumunię każdemu! Jak dla mnie to kraj bajka, razem z Francją i Szwajcarią. ;) Nie wiem czy należy, bo da się przeżyć nie będąc w tych miejscach. Jednak zdecydowanie warto, bo fenomen kościołów warownych w takiej skali występuje tylko tutaj. Pozdrawiam i życzę szybkiego spełnienia podróżniczych marzeń! Darek

Back to top button
error: Zawartość chroniona!