10 kościołów warownych w Rumunii
Fenomen ufortyfikowanych kościołów rozwinął się w Transylwanii wraz z jej kolonizacją przez Sasów Siedmiogrodzkich oraz Szeklerów. Często były to jedyne kamienne budowle wokół których powstawały niewielkie społeczności. Oprócz funkcji religijnych pełniły także funkcję obronną, bo to w jej murach mieszkańcy szukali schronienia przed wrogiem.
Siedmiogród – Siedmiu Wspaniałych
Skuteczność takiego rozwiązania zaowocowała powstaniem wielu zbliżonych do siebie architektonicznie obiektów spośród których ogrom przetrwał do naszych czasów. W 1993 roku wpisem na listę UNESCO uhonorowano najważniejszego przedstawiciela budowli tego typu: kościół warowny w Biertanie. Sześć lat później z kolei dołączyło do niego jeszcze sześć, w: Viscri, Valea Viilor, Prejmer, Saschiz, Darjiu oraz w Calnic. Wszystkie te znalazły się też na poniższej liście 10 kościołów warownych w Rumunii, ale poza nimi warto też wspomnieć o innych, które choć piękne, podobnego wpisu nie uzyskały.
Oto więc przed Wami lista 10 kościołów warownych w Rumunii!
A poza tym, jeśli marzy Wam się podróż do Rumunii, być może poniższa mapa będzie pomocna podczas planowania podróży:
TRANSYLWANIA – Wielka Mapa Atrakcji
TRANSYLWANIA – Wielka Mapa Atrakcji to Mapa Google z zaznaczonymi 190 punktami, które pomogą Ci w planowaniu Twojego wyjazdu do Rumunii. W związku z tym, że Siedmiogród słynie z kościołów warownych (kościołów-zamków) jest ich tutaj całe mnóstwo! Uzupełnieniem są zaś miasta, zamki i fortece, o których nie można zapomnieć podczas podróży po rewirach Drakuli. :)
Jeśli więc chcesz wycisnąć z niej jak najwięcej i uwielbiasz rumuńskie zabytki, nie wahaj się. Połącz kropki i jedź!
O fenomenie kościołów warownych przeczytasz poniżej:
Rumunia jest na mej liście „muszę tam pojechać”. Może uda mi się zobaczyć opisane tutaj warowne świątynie. Dziękuję za podpowiedź co warto i należy poznać w Rumunii. :)
Polecam Rumunię każdemu! Jak dla mnie to kraj bajka, razem z Francją i Szwajcarią. ;) Nie wiem czy należy, bo da się przeżyć nie będąc w tych miejscach. Jednak zdecydowanie warto, bo fenomen kościołów warownych w takiej skali występuje tylko tutaj. Pozdrawiam i życzę szybkiego spełnienia podróżniczych marzeń! Darek