Paryż na weekend

Paryż na weekend to plan iście szatański, bo miasto wręcz tonie w zabytkach. Jest niczym wielkie muzeum pod chmurką, więc w ciągu dwóch dni można co najwyżej rzucić okiem na kilka najważniejszych atrakcji turystycznych. 48 godzin jednak w zupełności wystarczy, aby zakochać się w stolicy Francji i wrócić tutaj, na przykład na tydzień. 

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Niemniej jednak, skoro już zamierzacie spędzić weekend w Paryżu, wyciśnijcie z niego jak najwięcej się da. Jak ze świeżutkiej mandarynki! Przed Wami propozycja łącząca w sobie punkty flagowe z uwzględnieniem perełek architektury średniowiecznej bez których taki wypada nie miałby znaczenia. Przynajmniej dla nas. ;) 

Jeśli planujecie pobyt w Paryżu, ten eBook może Wam się przydać:

Noclegi w Paryżu

Nim jednak znajdziemy się w centrum, warto zawczasu pomyśleć o tym, gdzie będziemy spać. Noclegi zatem to pierwsza rzecz, którą wypada załatwić tuż po zakupieniu biletów lotniczych. Niestety Paryż nie należy do najtańszych miejsc, więc im szybciej ogarniecie tę kwestię, tym lepiej dla Waszego portfela. Lepiej wydać pieniądze na kawę lub atrakcje, które tutaj kosztują dość sporo. Dla Waszej wygody poniżej znajduje się wyszukiwarka noclegów. Cenowo i lokalizacyjne polecamy hotel ibis Paris Bercy Village. [Położony blisko stacji metra Cour Saint-Émilion linii L14 (fioletowa)].

Booking.com

Paryż na weekend

Nie bez przyczyny wspominamy o wyciskaniu z tego weekendu najwięcej, jak tylko się da, bo nie ma co się oszukiwać: czasu jest niewiele, a atrakcji multum. Poniższy plan zatem może wydawać się nieco karkołomny, jednak w rzeczywistości nie jest aż tak źle. Komunikacja zbiorowa w Paryżu działa prężnie, dzięki czemu z łatwością można przenieść się niemal w każdy zakątek miasta. Przynajmniej do północy. Załóżcie więc wygodne buty, zapomnijcie o statywie i ruszajcie na podbój, bo przed Wami soczysty weekend w Paryżu. 

Samochodem do Francji – Dolina Loary

Katedra Notre-Dame

Nie ma chyba lepszego miejsca, aby zacząć zwiedzanie miasta niż jego serce – Île de la Cité. To właśnie tutaj też znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów Paryża – katedra Notre-Dame (fr. Cathédrale Notre-Dame de Paris) to jeden z najważniejszych zabytków, nie tylko samego miasta czy kraju. Przy okazji pożaru z kwietnia 2019 roku dało się zauważyć, że obiekt ten stanowi dobro kulturowe całego świata. Kamień węgielny pod jej budowę podłożono w 1163 roku, dzięki czemu stała się ona jedną z pierwszych katedr wzniesionych w duchu gotyku. Na ukończenie prac trzeba było poczekać jednak do połowy XIV wieku. 

Mont Saint-Michel – Opactwo na krańcu świata

Sainte-Chapelle i Conciergerie

Niedaleko katedry Najświętszej Marii Panny znajduje się kolejny flagowiec Paryża – Sainte-Chapelle. Gotycka kaplica powstała z polecenia Ludwika IX jako kamienny relikwiarz dla sprowadzonych z Konstantynopola relikwii pasyjnych. Podzielony na dwa piętra budynek przeznaczony był dla dworu królewskiego (część dolna) i dla rodziny królewskiej (część górna). Podczas gdy pierwsza przywodzi na myśl ciemną piwnicę, drugą zalewa światło. W jej wysmukłe ściany wpleciono bowiem liczne witraże na których umieszczono ponad 1100 biblijnych scen! Punktem kulminacyjnym jest tu XV-wieczna różyca z motywem Apokalipsy. 

Sainte Chapelle w Vincennes

Oprócz Świętej Kaplicy, w obrębie pałacu znajduje się również budynek zwany Conciergerie. Obecnie mieści się tu Pałac Sprawiedliwości, jednak przez wzgląd na Wielką Salę jego podziemia udostępniono zwiedzającym. Początkowo pełniła ona funkcję jadalni królewskiej świty, jednak gdy dwór przeniósł się do Luwru, zamek nad Sekwaną przekształcono w więzienie. Na jednej z trzech ocalałych do naszych czasów wież zachował się najstarszy publiczny zegar we Francji.

Wieża św. Jakuba

Podążając dalej na północ, po przekroczeniu rzeki, dojdziemy do jednego z najlepszych punktów widokowych w mieście. Jest nim wieża św. Jakuba (fr. Tour Saint-Jacques). XVI-wieczna konstrukcja w stylu gotyku płomienistego to pozostałość po kościele, który nie przetrwał Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Po zburzeniu kościoła do którego przynależała, stała się główną ozdobą leżącego u jej stóp parku miejskiego. Dzięki bliskości paryskiej wyspy świetnie widać stąd zarówno wymienione wcześniej obiekty, jak i całą panoramę miasta.

10 miast we Francji, które pokochacie!

Luwr

Przed nami danie główne, prawdziwa uczta dla ducha – Luwr (fr. Musée du Louvre). To największe muzeum świata, a na jego kolekcję składa się ponad 400 tysięcy eksponatów (!), rozmieszczonych w 255 salach. Całość podzielono na osiem sekcji poświęconych: malarstwu, rzeźbie, rysunku i grafice, sztuce użytkowej oraz kulturom starożytnym – Grecji, Etrurii i Rzymu oraz Egiptu, a także Islamu i Bliskiego Wschodu. Choćby więc kolejka doń ciągnęła się przez dwie godziny, nie można tu nie zajrzeć. W końcu zamknięto tu historię całego świata.

10 najpiękniejszych katedr we Francji

Wieża Eiffla

Istotną w panoramie Paryża i uważaną przez wielu za jego symbol jest Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel). Wznoszony przez dwa lata obiekt był jedną z głównych atrakcji Wystawy Światowej z 1889 roku. Ucieleśnił przede wszystkim zdolności francuskich inżynierów, ale i przy okazji upamiętnić miał także setną rocznicę Rewolucji Francuskiej. Aż do początku lat 30 XX wieku, czyli do wysypu nowojorskich wieżowców, był to najwyższy budynek świata. Pomimo upływu czasu, wciąż jest jednym z najwyższych, przynajmniej we Francji.

Bourges – Miasto pod znakiem Serca

Bazylika Saint-Denis

Co prawda, Bazylika św. Dionizego (fr. Basilique Saint-Denis) nie znajduje się w Paryżu, a w podparyskim Saint-Denis, jednak żaden miłośnik średniowiecza nie powinen pominąć tego miejsca. Głównie dlatego, że to jeden z najważniejszych kościołów w historii Europy, bo to właśnie tutaj zrodziła się idea gotyku. Opat Sugeriusz zaproponował kilka rozwiązań, które zrewolucjonizowały architekturę, promieniując stąd do reszty kontynentu. Ponadto, także tutaj znajduje się najwieksza królewska nekropolia w kraju. Złożono tu bowiem szczątki doczesne niemal wszystkich władców Francji, od Chlodwiga I po Ludwika XVI. 

Bazylika Saint Denis – Nekropolia królów Francji

O ile złożenie ich było faktem, to ich dalsza obecność tutaj nie jest już taka pewna. W wyniku Wielkiej Rewolucji Francuskiej monarsze groby zdewastowano, a szczątki złożono w masowej mogile. Sama bazylika natomiast, o dziwo, nie uległa zniszczeniu. Mało tego, w 1806 roku Napoleon nakazał jej remont. Na rok 2018 planowany był kolejny ważny w historii tego miejsca krok, związany z odbudową północnej iglicy, którą kościół stracił podczas burzy w 1847 roku. Brak odpowiednich funduszy wciąż jednak wstrzymuje projekt, więc może być to już ostatnia szansa, aby kolebkę gotyku zobaczyć w takiej odsłonie.  

Kościół św. Szczepana na Wzgórzu

Wracając do przykładów architektury i sztuki średniowiecznej w centrum Paryża przywołać trzeba kościół św. Szczepana na Wzgórzu (fr. Saint-Étienne-du-Mont). XVI-wieczna świątynia jest wyjątkowa, bowiem jako jedna a w Paryżu posiada lektorium. Datowana na ten sam wiek ażurowa konstrukcja jest zresztą jedną z najpiękniejszych, które jakimś cudem oparły się postanowieniom soboru trydenckiego. 

Katedra w Tours – W zasięgu możliwości

Do czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej w kościele przechowywano relikwie świętej Genowefy. Szczątki pochodziły z leżącego tuż obok kościoła opackiego pod jej wezwaniem, który w 1804 roku zniszczono na potrzeby przeprowadzenia tędy ulicy. Widocznym śladem po jego istnieniu jest zachowana do naszych czasów dzwonnica. Dawne budynki opactwa natomiast zapełniono szkolnymi ławami. W zamierzeniu króla Ludwika XV to leżący dziś tuż obok Panteon miał stać się nowym miejscem kultu świętej.

Panteon

Realizacja obiektu była okazem wdzięczności króla za wstawiennictwo patronki Paryża za jego zdrowie. A skoro sprawa była najwyższej rangi, to i jego dar musiał być odpowiedni. Pragnieniem Ludwika XV było stworzenie obiektu, przyćmiewającego swym kunsztem bazylikę św. Piotra w Rzymie, niemniej sam nigdy nie ujrzał swego daru. Paryski Panteon (fr. Panthéon) ukończono bowiem w 1790 roku. 

10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Rok później, dekretem Konstytuanty przemianowano go na mauzoleum ludzi Narodu. Począwszy od Mirabeau składano tu ciała kolejnych ważnych dla kraju osobistości. W jego podziemiach spoczął choćby Wiktor Hugo, ale z czasami zaczęto również przenosić tu ciała wielkich z innych miejsc. W ten sposób do podziemi Panteonu trafiły szczątki Woltera, Jeana-Jacques’a Russeau czy Marii Skłodowskiej-Curie. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko podziemia są tu ekscytujące, bo na kopule obiektu znajduje się kolejny z wielu punktów widokowych w mieście. Kolejny powód, aby tu wpaść. 

Na koniec

Oczywiście to nie jest sztywny plan, więc klasycznie polecamy żonglować pozycjami i wzbogacać go według Waszego gustu. Ograniczeniem jest tylko czas. Praktycznie obok wszystkich wymienionych miejsc znajdują się kolejne perełki, więc jeśli starczy Wam sił – eksplorujcie. To chyba najprzyjemniejsze uczucie podczas podróży – móc odkryć coś, czego nie zobaczyliście jeszcze w Internecie. I nie jest to niemożliwe. Odkrywajcie więc i bawcie się wybornie! Poniżej znajdziecie kilka rad. Z pewnością pomogą Wam wycisnąć Paryż do ostatniej kropli.

Dużo więcej ciekawych miejsc znajdziecie we wspomnianym wcześniej eBooku:

Lektura:

Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Byłem ostatnio po raz pierwszy w życiu w Paryżu, właśnie w weekend. Pojechałem eurostarem z Londynu i o ile wcześniej w ogóle mnie Francja nie interesowała, o tyle przyznaję, spodobało mi się!

  2. Ooooj, bardzo karkołomny pomysł, w samym Luwrze można siedzieć przez tydzień ;) Dla mnie najwięcej uroku w Paryżu mają uliczki Montmartre i Dzielnicy Łacińskiej, przy weekendowym pobycie na pewno bym ich nie pominęła :)

    1. Można. Zakochałem się w Luwrze, ale nie spędziłbym tu tygodnia. Dałem sobie na to tylko pół dnia. Po prostu ciężko wygospodarować tydzień na sam Paryż, a co dopiero tylko na muzeum… Chociaż tak, chciałoby się, bo eksponaty są wprost niesamowite. Wszak trzeba być realistą.

    1. Tydzień to tylko przykład. ;) Niestety zwykli śmiertelnicy nie mogą sobie zazwyczaj pozwolić na miesiąc w Paryżu. Mi udało się być tu tydzień i pewnie więcej tego nie powtórzę. Za dużo pięknych miejsc na świecie. A i oczywiście, byłoby tu co robić nawet przez rok. Tu akurat atrakcji nie brakuje. :)

  3. Ładne zdjęcia, ale uważam Paryż za przereklamowany. Może wpływ ma to, że byłem tam zimą, ciężko powiedzieć. Oczywiście należy do tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć :)

    1. Dzięki! :) Jak dla mnie jest masa piękniejszych miejsc we Francji, ale musiałem tu zajrzeć. Choćby przez wzgląd na Sainte Chappele, zarówno tę w Paryżu, jak i tę w Vincennes. Niemniej uważam, że warto zobaczyć.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!