10 kościołów opackich we Francji, które pokochacie!

Opactwo w Conques

Położone w sielankowej dolinie Aveyronu opactwo w Conques (fr. Abbatiale Sainte-Foy de Conques, oks. Abadiá de Santa Fe de Concas) w średniowieczu stało się jednym z najważniejszych przystanków do Santiago de Compostela. Wszystko to dzięki wykradzionym z innego opactwa relikwiom św. Fides, której kult osłabł w XIII wieku. Moralnie podupadająca od tego czasu wspólnota doprowadziła w końcu do sekularyzacji, którą w 1537 roku zarządził biskup Rodez. Hugenoci spalili część kompleksu, ale to nieurodzaj kolejnych dekad zdziesiątkował tutejszą ludność. Położone na uboczu miasteczko w efekcie niemal opustoszało, a kościół zaczął popadać w ruinę. Do momentu, gdy nie zjawił się tu Prosper Mérimée, dając mu szansę na nowe życie.

Opactwo w Conques – Skarb leśnej pustyni

Fasada tutejszej świątyni zdominowana została przez dwie potężne wieże flankujące jedną z najważniejszych rzeźb romańskich w tej części kraju. Jest to Tympanon Sądu Ostatecznego (fr. Tympan du jugement dernier de Conques) z początku XII wieku w którym oprócz Chrystusa pojawiły się przedstawienia św. Fides czy nawet Karola Wielkiego. Intrygującym elementem są też zdobienia archiwolt z figurami Obserwatora, wyłaniającymi się dyskretnie spomiędzy filakterii. Wnętrze kościoła jest niemal zupełnie pozbawione ozdób, z wyjątkiem ponad dwustu kapiteli! Piękne głowice znalazły się także w części zniszczonego krużganku. Tam też znajduje się muzeum opactwa, a jego największym skarbem jest IX-wieczny relikwiarz patronki – jedyna tego typu szkatuła w chrześcijańskim świecie.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!