Katedra w Nowym Jorku

Gęsta zabudowa Manhattanu i wyniosłe wysokościowce nie są zbyt dobrym sąsiedztwem dla budynków sakralnych, które giną wręcz pod ich natłokiem. Nie mógł tego wszak przewidzieć pierwszy arcybiskup Nowego Jorku, John Hughes. W 1858 roku wybrał on dla nowej katedry tereny z dala od zgiełku ówczesnego miasta, blisko dzikiej natury. To właśnie w takim otoczeniu miała wyrosnąć „najszlachetniejsza świątynia, jaką kiedykolwiek wzniesiono w jakimkolwiek kraju, ku pamięci św. Patryka; chluba katolickiej Ameryki”. Otwarto ją 25 maja 1879 roku, ale charakterystyczne wieże ze spiczastymi iglicami powstały dopiero w roku 1888. Wprawdzie od tego czasu zaszło wokół wiele zmian, aczkolwiek sama katedra św. Patryka (ang. St. Patrick’s Cathedral in New York) pozostała wobec nich niewzruszona.

Faktycznie zatem stała się ona swoistą oazą spokoju, którego na wzburzonych ścieżkach Środkowego Miasta (ang. Midtown Manhattan) szuka zaskakująca liczba turystów. I nie można się temu dziwić, bo już sama jej bryła zachwyca zwiewną lekkością. Widać w niej jasne nawiązania do najwspanialszych kreacji gotyku we Francji i Wielkiej Brytanii, pod postacią choćby różyc, wimperg czy czołganek. Jej wnętrze zrywa natomiast z pryncypiami epoki, jawiąc się jako dość ciemne, lecz stanowczo sprzyjające kontemplacji i modlitwie. Szczególnie interesujące jest tu potężne cyborium ołtarza głównego, choć uwagę zwracają także ołtarze boczne, w których dostrzec można figury także i polskich świętych.

INFO: Zwiedzanie katedry jest bezpłatne. Możliwe po przejściu kontroli bezpieczeństwa przy głównym wejściu.

Więcej ciekawych miejsc w Nowym Jorku:

Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!