10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Coutances

Normandia to region obfitujący w majstersztyki architektury średniowiecza. Zupełnie niedaleko od jej największego skarbu, czyli Góry świętego Michała znajduje się kolejna perła: Katedra Najświętszej Marii Panny w Coutances (fr. Cathédrale Notre-Dame de Coutances). Dominująca nad miastem sylweta XIII-wiecznej świątyni powstała w niepewności, czy aby na pewno dobrą decyzją była rozbiórka, wzniesionej zaledwie sto pięćdziesiąt lat wcześniej, romańskiej katedry. Nowy obiekt ostatecznie powstał, ale romańskiej budowli wcale nie zburzono… Niemniej jednak, największe spustoszenia męczące Francję przez wieki nie oszczędziły tego miejsca i paradoksalnie, tylko II wojna światowa przeszła tędy bez większego echa.

Katedra w Coutances – Jak Matrioszka

Nie ma chyba we wnętrzu świątyni artefaktów, które mogłyby jakkolwiek przyćmić jej niezrównane walory architektoniczne. Już sama fasada zachodnia, świeża i efektowna jest zapowiedzią piękna, jakie skrywa w środku. Gotycka harmonia przyćmiewa tu ogrom romańskich, sprytnie wplecionych w nową konstrukcję murów. Koronacją nowego stylu jest bez wątpienia nieczęsta we francuskim gotyku, oktagonalna latarnia, która idealnie doświetla najważniejsze miejsce wewnątrz kościoła. A gdyby tak wspiąć się tam i zmienić perspektywę?

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button