10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Coutances

Normandia to region obfitujący w majstersztyki architektury średniowiecza. Zupełnie niedaleko od jej największego skarbu, czyli Góry świętego Michała znajduje się kolejna perła: Katedra Najświętszej Marii Panny w Coutances (fr. Cathédrale Notre-Dame de Coutances). Dominująca nad miastem sylweta XIII-wiecznej świątyni powstała w niepewności, czy aby na pewno dobrą decyzją była rozbiórka, wzniesionej zaledwie sto pięćdziesiąt lat wcześniej, romańskiej katedry. Nowy obiekt ostatecznie powstał, ale romańskiej budowli wcale nie zburzono… Niemniej jednak, największe spustoszenia męczące Francję przez wieki nie oszczędziły tego miejsca i paradoksalnie, tylko II wojna światowa przeszła tędy bez większego echa.

Katedra w Coutances – Jak Matrioszka

Nie ma chyba we wnętrzu świątyni artefaktów, które mogłyby jakkolwiek przyćmić jej niezrównane walory architektoniczne. Już sama fasada zachodnia, świeża i efektowna jest zapowiedzią piękna, jakie skrywa w środku. Gotycka harmonia przyćmiewa tu ogrom romańskich, sprytnie wplecionych w nową konstrukcję murów. Koronacją nowego stylu jest bez wątpienia nieczęsta we francuskim gotyku, oktagonalna latarnia, która idealnie doświetla najważniejsze miejsce wewnątrz kościoła. A gdyby tak wspiąć się tam i zmienić perspektywę?

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!