10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Jeśli dobrnęliście do końca, wierzę że nie trafiliście tutaj przez przypadek. Z pewnością łączy nas pasja do architektury gotyckiej! Jeśli więc udało się Wam odkryć tu coś nowego, nie zwlekajcie z planowaniem kolejnego wyjazdu! Jeśli zaś znaliście już te miejsca, to przyznacie że katedra w Paryżu nie jest jedyną, która we Francji olśniewa. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że to zaledwie wycinek z ogromnej mapy zabytków tego kraju, które zdecydowanie zasługują na większą uwagę. W końcu Francja to nie tylko Paryż!

Katedra w Noyon – Kiełkujący gotyk
Literatura:

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!