10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Jeśli dobrnęliście do końca, wierzę że nie trafiliście tutaj przez przypadek. Z pewnością łączy nas pasja do architektury gotyckiej! Jeśli więc udało się Wam odkryć tu coś nowego, nie zwlekajcie z planowaniem kolejnego wyjazdu! Jeśli zaś znaliście już te miejsca, to przyznacie że katedra w Paryżu nie jest jedyną, która we Francji olśniewa. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że to zaledwie wycinek z ogromnej mapy zabytków tego kraju, które zdecydowanie zasługują na większą uwagę. W końcu Francja to nie tylko Paryż!

Katedra w Noyon – Kiełkujący gotyk
Literatura:

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button