10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Większość ludzi kojarzy gotyk z majestatycznymi katedrami Francji, a konkretnie z tą jedną, jedyną – katedrą Notre-Dame w Paryżu. Ciężko rozstrzygać czy to faktycznie to właśnie jej należy się pałeczka pierwszeństwa. Ale warto wiedzieć że w duchu tego nurtu powstało ponad osiemdziesiąt podobnych obiektów. Wszystkie kunsztowne, różne i co najważniejsze, zbliżające ludzi do Boga. Ile z nich wszak może liczyć na sławę podobną do tej, która stała się scenerią słynnej powieści Wiktora Hugo? I która być może ocaliła gotyckie katedry przed całkowitym zapomnieniem…? Oto 10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame.

Paryż na weekend

Mini eBook z pomysłem podróży szlakiem gotyku we Francji:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!