10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Większość ludzi kojarzy gotyk z majestatycznymi katedrami Francji, a konkretnie z tą jedną, jedyną – katedrą Notre Dame w Paryżu. Ciężko rozstrzygać czy to faktycznie to właśnie jej należy się pałeczka pierwszeństwa. Ale warto wiedzieć że w duchu tego nurtu powstało ponad osiemdziesiąt podobnych obiektów. Wszystkie kunsztowne, różne i co najważniejsze, zbliżające ludzi do Boga. Ile z nich wszak może liczyć na sławę podobną do tej, która stała się scenerią słynnej powieści Wiktora Hugo? I która być może ocaliła gotyckie katedry przed całkowitym zapomnieniem…? Oto 10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame.

Paryż na weekend

Mini eBook z pomysłem podróży szlakiem gotyku we Francji:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!