10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Bayeux

Katedra Najświętszej Marii Panny w Bayeux (fr. Cathédrale Notre-Dame de Bayeux) jest niczym plecionka średniowiecznej architektury z której najstarsza część, czyli krypta pochodzi z czasów Karolingów. Jej gotycka powłoka natomiast genialnie pokrywa romańską część katedry, która tylko po części ustąpiła miejsca swej następczyni. Do jej wzniesienia przyczynił się biskup Bayeux – Odo, brat Wilhelma Zdobywcy, króla Anglii i księcia Normandii. To właśnie tutaj mieli oni uknuć intrygę, która również dzięki biskupowi, zachowała się dla potomnych na tak zwanej Tkaninie z Bayeux. W jednym z haftowanych epizodów, oprócz samego Zdobywcy pojawia się także nasz rodak! Sama tkanina przechowywana była do Wielkiej Rewolucji Francuskiej w katedrze, aby później zabawić w Paryżu, między innymi na salonach Napoleona, marzącego o sukcesie jego przodków.

Katedra w Bayeux i słynna Tkanina

Świątynia olśniewa sporą ilością romańskich reliefów, z romańskiej zresztą nawy głównej, dopasowanej po mistrzowsku do gotyckich kanonów. Oprócz tego warto przyjrzeć się licznym medalionom oraz polichromiom z XIII-XV wieku. W bryle kościoła uwagę przykuwa nie tylko mocno romańska, flankowana dwoma masywnymi wieżami fasada, ale także charakterystyczna dla architektury Normandii, oktagonalna latarnia. Jej pięć portali w większości utraciło swoje rzeźby już podczas XVI-wiecznych wojen religijnych, a pośród scen które przetrwały odnaleźć można Sąd Ostateczny, Ostatnią Wieczerzę czy historię męczeństwa św. Tomasza Becketa.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!