10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Bayeux

Katedra Najświętszej Marii Panny w Bayeux (fr. Cathédrale Notre-Dame de Bayeux) jest niczym plecionka średniowiecznej architektury z której najstarsza część, czyli krypta pochodzi z czasów Karolingów. Jej gotycka powłoka natomiast genialnie pokrywa romańską część katedry, która tylko po części ustąpiła miejsca swej następczyni. Do jej wzniesienia przyczynił się biskup Bayeux – Odo, brat Wilhelma Zdobywcy, króla Anglii i księcia Normandii. To właśnie tutaj mieli oni uknuć intrygę, która również dzięki biskupowi, zachowała się dla potomnych na tak zwanej Tkaninie z Bayeux. W jednym z haftowanych epizodów, oprócz samego Zdobywcy pojawia się także nasz rodak! Sama tkanina przechowywana była do Wielkiej Rewolucji Francuskiej w katedrze, aby później zabawić w Paryżu, między innymi na salonach Napoleona, marzącego o sukcesie jego przodków.

Katedra w Bayeux i słynna Tkanina

Świątynia olśniewa sporą ilością romańskich reliefów, z romańskiej zresztą nawy głównej,  dopasowanej po mistrzowsku do gotyckich kanonów. Oprócz tego warto przyjrzeć się licznym medalionom oraz polichromiom z XIII-XV wieku. W bryle kościoła uwagę przykuwa nie tylko mocno romańska, flankowana dwoma masywnymi wieżami fasada, ale także charakterystyczna dla architektury Normandii, oktagonalna latarnia. Jej pięć portali w większości utraciło swoje rzeźby już podczas XVI-wiecznych wojen religijnych, a pośród scen które przetrwały odnaleźć można Sąd Ostateczny, Ostatnią Wieczerzę czy historię męczeństwa św. Tomasza Becketa.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button