10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre Dame

Katedra w Nantes

Wzniesiona w stylu gotyku płomienistego katedra św. Piotra i Pawła w Nantes (fr. Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes) jest jedną z ostatnich, wielkich katedr średniowiecznej Francji. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1434, czyli kiedy gotyk przechodził z wolna swą ostatnią fazę rozkwitu i trwała aż do XIX wieku. Wydłużony czas budowy oraz wpływy innych epok nie naruszyły spójności architektonicznej obiektu. A jeśli nawet, to w 1972 roku wybuchł tu pożar, który skutecznie zatarł ich wpływy.

Katedra w Nantes – Odrestaurowana w każdym calu

Dziś katedra w Nantes wygląda jakby zupełnie przed chwilą położono tu ostatni kamień i przekazano ją wiernym. Chełpi się swą jasną, dopiero co odnowioną powłoką, która w żaden sposób nie zdradza tragicznych wydarzeń ubiegłego stulecia. Jej wnętrze emanuje świeżością, więc nie znajdziemy tu zbyt wiele ruchomości z poprzednich stuleci. Warto zwrócić tu jednak uwagę na bogatą dekorację rzeźbiarską z przedstawieniami aniołów czy fundatorów obiektu oraz na przepiękny, renesansowy nagrobek księcia Bretanii, Franciszka II i jego małżonki Małgorzaty de Foix. Nadmienić trzeba, że wiele cennych artefaktów znalazło schronienie w podziemiach katedry – pozostałości po znajdującej się tu dawniej, romańskiej świątyni.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button