10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Nantes

Wzniesiona w stylu gotyku płomienistego katedra św. Piotra i Pawła w Nantes (fr. Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes) jest jedną z ostatnich, wielkich katedr średniowiecznej Francji. Jej budowa rozpoczęła się w roku 1434, czyli kiedy gotyk przechodził z wolna swą ostatnią fazę rozkwitu i trwała aż do XIX wieku. Wydłużony czas budowy oraz wpływy innych epok nie naruszyły spójności architektonicznej obiektu. A jeśli nawet, to w 1972 roku wybuchł tu pożar, który skutecznie zatarł ich wpływy.

Katedra w Nantes – Odrestaurowana w każdym calu

Dziś katedra w Nantes wygląda jakby zupełnie przed chwilą położono tu ostatni kamień i przekazano ją wiernym. Chełpi się swą jasną, dopiero co odnowioną powłoką, która w żaden sposób nie zdradza tragicznych wydarzeń ubiegłego stulecia. Jej wnętrze emanuje świeżością, więc nie znajdziemy tu zbyt wiele ruchomości z poprzednich stuleci. Warto zwrócić tu jednak uwagę na bogatą dekorację rzeźbiarską z przedstawieniami aniołów czy fundatorów obiektu oraz na przepiękny, renesansowy nagrobek księcia Bretanii, Franciszka II i jego małżonki Małgorzaty de Foix. Nadmienić trzeba, że wiele cennych artefaktów znalazło schronienie w podziemiach katedry – pozostałości po znajdującej się tu dawniej, romańskiej świątyni.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!