10 gotyckich katedr Francji w cieniu paryskiej Notre-Dame

Katedra w Orleanie

Katedra św. Krzyża w Orleanie (fr. Cathédrale Sainte-Croix d’Orléans) to zdecydowany ewenement w tym zestawieniu. Pomimo jej gotyckiego wyglądu nie wzniesiono jej ani w średniowieczu, ani w XIX wieku, kiedy to gotyk powrócił do łask. W 1601 roku król Henryk VI i jego następcy postawili sobie za cel odbudowę, zniszczonej podczas wojen religijnych, gotyckiej świątyni. Prace w duchu architektury minionej epoki prowadzono tu aż do wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która na kilka lat sparaliżowała ostatnie poprawki. W końcu 8 maja roku 1829 dokonano konsekracji gotyckiego tworu, który swą surowością w pełni wpasował się w klasycystyczne otoczenie.

Katedra w Orleanie – Nie całkiem gotycka

Wnętrze katedry wypełniono artefaktami kolejnych epok, wobec czego ciężko będzie odnaleźć tutaj ślady gotyku. Do najważniejszy elementów wyposażenia zaliczyć trzeba XVII-wieczną Pietę Michaela Bourdina, XVIII-wieczną, drewnianą osłonę obejścia z medalionami prezentującymi sceny z życia Jezusa Chrystusa oraz monumentalne ołtarze transeptu z XIX wieku. Z wiadomych względów wszechobecna jest tu sylwetka Joanny D’Arc, którą ujrzymy czy to w kamieniu czy na witrażach. Najciekawszym jest jednak spektakl świetlny, wyświetlany letnimi wieczorami na fasadzie zachodniej. Kunsztowne dzieło za pomocą światła przybliży nam historię Dziewicy Orleańskiej.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Mam ogromną prośbę – które gotyckie katedry we Francji są pod wezwaniem NMP? Czytałam kiedyś arcyciekawą książkę „Sekrety gotyckich katedr” i chciałam sprawdzić pewną niezwykłą informację, którą tam znalazłam.

    1. Nie znam odpowiedzi na Pani Pytanie ale badam katedry pod innym kątem ,moze wymienimy sie informacjami?

  2. Piękne katedry aż dziw że hitlerowscy niemcy nie zrabowali z dzieł sztuki gotyckiej… Wygląd tych katedr to uczta dla oczu :-)

  3. Jakie są najbardziej oryginalne francuskie katedry? Tzn. Najmniej przebudowywane i modyfikowane.

    1. Ciężkie pytanie, niemniej jednak z tych znanych mi, katedra w Amiens, katedra w Bourges czy katedra w Laon mogą być dobrymi pretendentkami. Uniknęły one działań wojennych, zwłaszcza podczas I z nich, która zebrała we Francji całkiem niezłe żniwo. Co nie znaczy, że nie mają XIX-wiecznych dodatków. Najbardziej oryginalna, o której wiem, leży jednak przy granicy kraju – we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech.

Back to top button
error: Zawartość chroniona!